صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
پنج شنبه 31 خرداد 1397
تعداد نمایش:2283
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

دوستی و دوستیابی

بروزرسانی : چهار شنبه 18 مرداد 1391
منبع : آسياي ميانه آنلاين
سربازان تاجیک تا حدی از خاروغ عقب کشیدند
خاروغ، تاجیکستان - سربازان تاجیک در روز 1 اوت تا حدی شروع به عقب نشینی از خاروغ کردند. خاروغ در روز 24 ژوئیه صحنه مبارزه خشنی بود.

بنا بر یک بیانیه کمیته امنیت ملی، در مقایسه با 3,000 نیروی اولیه در این شهر، تنها یک گردان 500 نفری از سربازان باقی مانده اند. کمیته امنیت ملی گفت که این گردان تا زمان تکمیل خلع سلاح ستیزه جویان، باقی خواهند ماند و افزود که زندگی در خاروغ به وضعیت عادی بازگشته است.

این نیروهای در روز 24 ژوئیه در تعقیب قاتلان مظنون ژنرال عبدالله نظروف رییس کمیته امنیت ملی، وارد این شهر شدند. چهار مظنون اصلی همچنان آزاد هستند. یک منبع مسئول تاجیک به کانیوز.ارگ گفت که هفده سرباز، 30 ستیزه جو و یک غیرنظامی کشته شده اند.

به گزارش کانیوز.ارگ، یک کاروان متشکل از 80 کامیون حامل مواد غذایی روز 2 اوت دوشنبه را به مقصد خاروغ ترک کرد. دولت گفت که این مواد غذایی به حدود 8,000 خانوار محتاج در استان خودمختار گورنو-بدخشان و نیز هزاران کهنه سرباز جنگ جانی دوم، بازنشسته و معلولان و نیز کودکان یتیم و بی خانمان تحویل داده خواهد شد. بنا بر اعلام دفتر مطبوعاتی رییس جمهور امامعلی رحمان، این آذوقه ها شامل بیش از 1,000 تن آرد، شکر، روغن، برنج و رشته هستند.

شهریار جولمایف، کارگر بازار محلی، گفت: «هرچند این شهر هم اکنون کاملا فعال است، ما واقعا با کمبود برخی کالاهای اساسی روبرو هستیم؛ بنا بر این خوب است که کمک های بشردوستانه به اینجا فرستاده شوند. مغازه ها باز شده اند و حمل و نقل عمومی مجددا برقرار شده اند، ما به سر کار بازگشته ایم.»

پیامدها ادامه دارند
شیرعلی خیرالله یف وزیر دفاع، در دیدار روز 2 اوت به شهروندان خاروغ، بابت هر گونه تلفات غیرنظامیان عذرخواهی کرد. منابع مسئول تنها مرگ یک غیرنظامی را به رسمیت شناخته اند. خیرالله یف همچنین از آقا خان برای تسهیل تسلیم سلاح ها از سوی ستیزه جویان، قدردانی کرد و گفت که این رهبر معنوی به ستیزه جویان اطمینان داد که رحمان امنیت آنها را در صورت زمین گذاشتن سلاح هایشان تضمین خواهد کرد.

کانیوز.ارگ در این اثنی گزارش داد که محی الدین کبیری رییس حزب اپوزیسیون رنسانس اسلامی تاجیکستان روز 2 اوت نامه ای به شیرخان سلیم زاده دادستان عمومی نوشت تا از او انجام تحقیقات درباره مرگ سبزعلی ممدریزوف،فعال حزب رنسانس اسلامی تاجیکستان، را درخواست کند. ممدریزوف در روز 23 ژوئیه یک روز پیش از ورود سربازان، در یک تظاهرات در خاروغ سخن می راند. حزب رنسانس اسلامی تاجیکستان گفت که پیکر مورد ضرب قرار گرفته و گلوله خورده او، دو روز بعد پیدا شد.

افغانستان.رو روز 2 اوت به نقل از یک منبع نزدیک به سفارت افغانستان در دوشنبه گزارش داد که تاجیکستان اخراج پناهندگان افغان در این کشور را مد نظر دارد. این منبع به افغانستان.رو گفت که این اخراج احتمالی با دخالت برخی از ستیزه جویان افغان در درگیری خاروغ مرتبط است. به گزارش افغانستان.رو، هشت ستیزه جوی افغان در خاروغ کشته شدند و چهار تن بازداشت شدند. به گزارش فرغانه نیوز، تاجیکستان از دهه 90 میلادی تا کنون، چندین هزار پناهنده افغان دارد.

در خبرهای مرتبط، محمد رحیم اسماعیلوف، والی ناحیه جیلیکوف گفت که مسئولان استان ختلان در روز 1 اوت نام یک روستا و یک مدرسه در ناحیه جیلیکول، زادگاه نظروف ژنرال مقتول کمیته امنیت ملی، را تغییر دادند و به نام او نامگذاری کردند.

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما

آوران
تخت سلیمان
سهولان
مغز و اعصاب
حسنلو