صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
پنج شنبه 31 خرداد 1397
تعداد نمایش:1546
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

اخذ پذيرش از دانشگاههاي تاجيكستان
خواص گياهان

بروزرسانی : دوشنبه 21 اسفند 1391
منبع : طرقبه آنلاین
بادام زمینی (Peanut)
آب و هوای گرم برای کشت این گیاه مناسب می‌باشد. بادام زمینی گیاهی است یکساله دارای ساقه‌ای راست که ارتفاع آن در حدود ۳۰ سانتی‌متر می‌باشد‌. برگ‌های آن مرکب از دو زوج برگچه است گل‌های آن دو نوع متفاوت به رنگ زرد می‌باشد که پس از تلقیح‌، دم گل خم شده و به سطح خاک می‌رسد و سپس به‌تدریج در خاک فرو رفته و میوه در داخل خاک تشکیل می‌شود‌. میوه بادام زمینی به طول تقریبی ۴ سانتی‌متر است و دارای پوسته شکننده به رنگ خاکستری مایل به زرد می‌باشد.


بر روی پوسته یک تا سه برجستگی مشاهده می‌شود که هر یک محل دانه‌ها را نشان می‌دهد. دانه بادام زمینی تقریباً مانند فندق به رنگ سفید مایل به زرد بوده ولی تخم مرغی شکل است. پوسته نازکی دانه را پوشانده که به رنگ قرمز قهوه‌ای است.
      ترکیبات شیمیائی
بادام زمینی دارای موادی مانند آراشین Arachin‌، کوناراشین Conarachin‌، چربی‌، پروتئین و ویتامین‌های مختلف است‌. بادام زمینی بسته به محل کشت آن بین ۴۰ تا ۵۰ درصد روغن دارد که به‌نام روغن آراشید معروف است. این روغن از اسیدهای چرب اشباع شده مانند اسید استئاریک، اسید پالمتیک و اسیدهای چرب اشباع نشده مانند اسید لینوئکی تشکیل شده است. مقدار چربی‌های اشباع شده در روغن آراشید تقریباً ۳۰ درصد می‌باشد. برای تهیه روغن آراشید ابتدا پوسته آن را شکسته و دانه‌ها را جدا می‌کنند‌. سپس پوسته نازک قرمز رنگ را نیز خارج کرده و دانه‌ها را در ماشین‌های مخصوصی خرد کرده و به‌صورت خمیری درمی آورند و بعد آن را در دستگاه فشار ریخته و بدون استفاده از حرارت روغن آن را با فشار خارج می‌کنند که به‌نام روغن فشار اول معروف است. برای به‌دست آوردن روغن فشار دوم، باقیمانده خمیر فشار اول را ابتدا با آب مخلوط کرده و می‌گذارند مدتی بماند و سپس در دستگاه فشار قرار داده و روغن فشار دوم را از آن تهیه می‌کنند‌. از باقیمانده فشار دوم تحت اثر گرما روغنی به‌دست می‌آید که به‌نام روغن فشار سوم معروف است و فقط به مصرف صابون‌سازی می‌رسد‌. روغن آراشید دارای بو و طعمی ملایم و به رنگ زرد روشن می‌باشد‌.
      جدول مواد موجود در صد گرم بادام زمینی بدون پوست
    آب             ۶ گرم    
    پروتئین             ۲۶ گرم    
    چربی             ۴۸ گرم    
    مواد نشاسته‌ای             ۱۶ گرم    
    کلسیم             ۶۰۰ میلی گرم    
    فسفر             ۴۰۰ میلی گرم    
    آهن             ۲ میلی گرم    
    سدیم             ۵ میلی گرم    
    پتاسیم             ۶۷۰ میلی گرم    
    ویتامین ب ۱             ۱ میلی گرم    
    ویتامین ب۲             ۰/۱۵ میلی گرم    
    ویتامین ب ۳             ۱۶ میلی گرم    
      خواص داروئی
۱. بادام زمینی از نظر طب قدیم ایران متعدل است.
۲. برای تقویت ریه و طحال مفید است.
۳. کلسترول خون را بالا می‌برد.
۴. درد معده را از بین می‌برد.
۵. نرم‌کننده سینه است.
۶. سرفه خشک را برطرف می‌کند.
۷. شیر را در مادران شیرده زیاد می‌کند.
۸. ملین است.
۹. بسیار مقوی است.
۱۰. برای تقویت قوای دماغی مفید است.
۱۱. به هضم غذا کمک می‌کند.
      طرز استفاده
۵۰۰ گرم بادام زمینی پوست کنده را با مقداری آب مخلوط کرده و بجوشانید تا کمی پخته شود (ولی له نشود) سپس ۴۰۰ گرم روغن نارگیل را به آن اضافه کرده و در داخل مخلوط‌کن برقی ریخته تا کاملاً به‌صورت کره درآید. سپس کمی نمک به آن اضافه کنید. کره بادام زمینی را می‌توان بدون استفاده از روغن نارگیل هم تهیه کرد. کافی است که به‌جای روغن نارگیل آب اضافه کنید.
      مضرات
بادام زمینی با اینکه غذای بسیار مقوی و خوبی است به‌علت اینکه دارای روغن‌های اشباع شده می‌باشد کلسترول خون را بالا برده و باعث تصلب شرائین می‌شود‌. بنابراین آنهائی‌ که دارای بیماری قلبی بوده و یا کلسترول خونشان بالا است باید از خوردن آن خودداری کنند. اگر کره بادام زمینی می‌خرید دقت کنید که تازه و از کارخانه مطمئن باشد زیرا در بعضی مواد بادام زمینی و یا کره آن در اثر عدم دقت در تولید، آلوده به قارچ سمی افلاتوکسین Aflatoxin می‌شود که سرطان‌زا بوده و باعث سرطان کبد می‌شود.


نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما

آوران
دیوار گرگان
حسنلو