صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
جمعه 7 ارديبهشت 1397
تعداد نمایش:20081
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

تصاوير ماهواره اي طرقبه

بروزرسانی : پنج شنبه 24 ارديبهشت 1388
نويسنده : جمعی از متخصصان    منبع : فصل نامه ي بهورز و نشريه دنياي تغذيه
اعجاز خوراکی ها
تنوع مواد غذایی درطبیعت موجب وسعت کاربرد آنها در مصارف گوناگون شده است .بیشتر اوقات مردم بدون توجه به خواص یا مصارف طبی آنها فقط به عنوان مصرف کننده و برای رفع احتیاجات اولیه بدن از آنها استفاده می کنند ، اما خداوند کریم برای هر ماده ی غذایی خاصیتی قرار داده که اطلاع از برخی از آنها با ارزش است .

انتظار می رود با مطالعه این مقاله :
ـ با فواید خوراکی آشنا شویم .
ـ اثرات شفا بخش خوراکی ها را بدانیم .
ـ برای استفاده از خوراکی های متنوع انگیزه ایجاد کنیم .

زعفران

زعفران در صورتی شادی آور ، آرام بخش و دارای خاصیت درمانی است که در حد متعادل استفاده می شود .
زعفران علاوه برایجاد شادی و آرامش به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ، موجب پیشگیری ازبیماریهای قلبی و سرطان می شود .تقویت حافظه و یادگیری ، کاهش فشارخون ، رفع بی نظمی های قاعدگی زنان ،کاهش چربی خون ، درمان آسم و رفع نفخ شکم از دیگر خاصیت های درمانی زعفران محسوب می شود .

ماهی :

مدتهای مدیدی است که از ماهی و سایر آبزیان به عنوان منبع خوب پروتئین ، روی و آهن نام برده می شود و از جمله بارزترین مزیت آن وجود ایکوزانوئیدها در آن است .ایکوزانوئیدها نوعی چربی هستند که روی پرفشاری خون ، انعقاد خون ، التهاب ، سیستم ایمنی و گرفتگی عضلانی قلب اثرمی گذارند . اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی یک سری ایکوزانوئیدها را تولید می کند که موجب کاهش خطر بیماریهای قلبی ،عروقی ، فرآیند التهاب در بدن و سرطان های خاص می شود .امگا 3 اثرات مفید دیگری هم روی سلامت بدن دارد از جمله :
ـ کاهش چربی های خون (کلسترول بد ، یا LDL و تری گلیسریدها )
ـ کاهش فاکتورهای انعقادی خون
ـ کاهش فرآیند التهاب دررگهای خونی
ـ افزایش انبساط مفید درسرخرگهای بزرگ و رگهای خونی و در نتیجه کاهش سکته قلبی و مغزی
ـ کاهش درد مفاصل و خشکی صبحگاهی و میزان التهاب در مبتلایان به آرتریت روماتوئید
مصرف ماهی از آلزایمرجلوگیری می کند
طیبه کاشی زاده ـ سهیلا بهلولی مربیان مراکز آموزش بهورزی یزد و سیاهکل ـ
گیلان
مصرف ماهی در افراد کهنسال ، آنها را ازابتلا به آلزایمر مصون نگه می دارد ، محققان دریافته اند افرادی که حداقل یک بار در هفته ماهی مصرف کرده اند ، حدود 60 درصد کمتر از افرادی که به ندرت ماهی مصرف کرده اند ، و یا اصلاً مصرف نمی کردند با خطرابتلا به بیماری آلزایمر مواجه شده اند .
دریافته های اخیرمشخص شد که بین اسیدهای چرب گوشت ماهی غشای مغز ارتباط معناداری وجود دارد .
روشهای تشخیص ماهی تازه از مانده و فاسد

ماهی فاسد

ماهی مانده

ماهی تازه

موارد مورد بررسی

فاقد درخشندگی ،کدر و تیره

بدون درخشندگی و کدر

ظاهری درخشنده

جلا

قهوه ای تیره،مملو از ماده لزج

بیرنگ،آبشش به راحتی کنده می شود

قرمز،عاری از ماده لزج

آبشش

چشمها کاملاً گود و فرو رفته

کدر ،فرو رفته

شفاف،روشن و درخشان

چشم

کاملاًباز

بار و بلند شده و بسته نیست

کاملاً برجسته و بسته

سرپوش آبشش

سست و نرم،به راحتی کنده می شود

کدر ،به راحتی از پوست جدا می شود

درخشان ،براق ،محکم به بدن چسبیده

فلس ها

بوی کندیدگی و غیر طبیعی

بوی زننده

طبیعی و عاری از گندید گی

بو

باز

باز

بسته

دهان

شکم ممیزی شکل ،به راحتی پاره  می شود

به حالت خوابیده در آمده

محکم و دارای دیواره ارتجاعی کافی

دیواره شکمی

قهوه ای و بوی متعفن

خون تیره ،کمی بوی غیر طبیعی

خون محوطه شکمی بدون بو و روشن

خون

شناور در آب

شناور در آب

در آب فرو می رود

غوطه ور

پلاسیده،پژمرده و شل

عضلات نرم و به آسانی از استخوان جدا می شود

محکم و ارتجاعی ،اتصال به استخوان محکم

عضلات


مصرف گوجه فرنگی و کاهش ابتلا به سرطان پروستات

سیروس جعفری
کارشناس مسئول گسترش مرکزبهداشت شهرستان سیاهکل ـ گیلان
مصرف گوجه فرنگی ابتلا به سرطان را کاهش می دهد .براساس گزارش محققان دانشگاه هاروارد در بوستون ، ماساچوست ، مصرف گوجه فرنگی به خصوص به صورت سس گوجه فرنگی مقدارکافی لیکوپن برای جلوگیری از واکنشهای اکسیداتیو منجر به سرطان پروستات را به بدن می رساند .
منبع :اینترنت

ماست دارویی برای همه ی بیماریها :

پزشکان اعتقاد دارند ماست به دلیل خواص متعدد از پنی سیلین هم قوی تر است .طبق تحقیقات ،ماست به انسان نشاط می بخشد .عمررا طولانی و آدمی را در مقابل امراض عفونی حفظ می کند و به او آرامش می بخشد ، شستشوی سر با ماست موها را تقویت می کند و از ریزش آن می کاهد . ماست انسان را از امراضی همانند اگزاما و کهیرحفظ می کند .تحقیقات نشان می دهند که ماست با تولید باکتری های مفید در دستگاه گوارش برای سلامت انسان بسیار ارزشمند است .
منبع :http://today-ir.news-2005

شنبلیله :

مریم ارسخان ـ مربی مرکز آموزش بهورزی یزد
یکی از خوردنی های مؤثر برای رفع اسهال افراد بزرگسال شنبلیله است . به طوری که اگر تخم آن را در مولینکس یا هاون خوب بسابید ،خوردن یک قاشق چایخوری از آن در یک استکان آب ریخته شده باشد ، آن هم سه بار در روز به سرعت باعث از بین بردن اسهال می شود .
منبع :غذا درمانی نوشته دکتر طهمورث فروزین

توت فرنگی :

فاطمه زارع هرفته ـ کارشناس ارتباطات و آموزش سلامت مرکز بهداشت شهرستان خاتم یزد
عبدالعطوف امین الرعایا ـ رابط فصلنامه بهورز استان یزد
توت فرنگی میوه ای شبیه توت ،ولی کمی درشت تر است .رنگش قرمز و طعم آن ترش و مطبوع است .ازدیرباز همه قسمتهای این گیاه مصرف دارویی داشته است .ازبرگ و ریشه این میوه که حاوی مقدار قابل ملاحظه ای تانن است به عنوان ضد اسهال و ادرارآوراستفاده می شده است .
توت فرنگی منبع خوبی از فیبر ،ویتامین C ، فولات ، پتاسیم و آنتی اکسیدانها می باشد.که این مواد مغذی باعث می شوند توت فرنگی به عنوان یک جایگزین شیرین باعث افزایش سلامت قلب ،کاهش خطر ابتلا به سرطان و در کل ارتقای سلامتی بدن شود .توت فرنگی دارای املاح کلسیم ، آهن و فسفر همچنین سرشار از ویتامین و فاقد چربی اشباع می باشد .

دیگر خواص توت فرنگی :

ـ مصرف این میوه علاوه بروجود انواع ویتامین ، املاح و آب که هر کدام اثرات خود را در بدن اعمال می کنند ، دارای خاصیت تقویت کننده و خنک کننده نیز می باشد .
ـ توت فرنگی از تصلب شرایین جلوگیری می کند .
ـ توت فرنگی اشتهاآور است و ادرار رازیاد می کند .درضمن باعث افزایش ترشح شیر بانوان می شود .
ـ توت فرنگی به علت داشتن آهن و ویتامین C در خون سازی بدن مؤثر
است .همچنین از خاصیت ضد عفونی کننده ای برخوردار است .علاوه بر اینها توت فرنگی باعث پاک شدن خون از مواد مضر و زاید مثل اوره اسید اوریک و چربی می شود و درمان کننده ی نقرس است .
ـ توت فرنگی به علت داشتن ویتامین C در درمان بیماریهای لثه مؤثر بوده و به هضم غذا کمک زیادی می کند و به علت داشتن ویتامین B درکاهش و رفع ترس ، عصبانیت ،خمودی ، اضطراب و هیجان و سستی مؤثراست .
ـ این میوه به علت دارا بودن مقادیر کافی کلسیم و فسفر ، در رشد و نمو کودکان و نوجوانان ، استحکام دندانها و ترمیم شکستگیهای استخوان مؤثر
است.
ـ ویتامین A موجود در توت فرنگی باعث رشد ناخنها و تقویت چشم می شود .

بستنی :

بستنی ها به دو گروه شیری و یخی تقسیم می شوند .در بستنی های یخی از اسانس ها و رنگهای خوراکی و شیرین کننده ها استفاده می شود .بستنی هایی که از شیرتهیه می شوند ، خود بر دو نوعند :یکی از نوع کارخانه ای و دیگر انواع سنتی که داخل مغازه ها تهیه می شوند .دراین بستنی ها از شیرخشک استفاده می شود ، این مسأله ازنظر بهداشتی ایرادی ندارد ، اما عیبی که این بستنی ها دارند ، مربوط به افزودنی های آنهاست .زیرا انواع اسانس های شیمیایی که باعث خوشرنگی و خوشبویی بستنی ها می شود ، به آنها اضافه می کنند .از طرفی افزایش نگهدارنده ها در اندازه های زیاد برای سلامتی مضر است ، اما اگر این بستنی ها حداکثر دو بار در هفته مصرف شود ، ضرری متوجه سلامتی نمی شود.اما بستنی هایی که با نام سنتی و با زعفران و خامه درست می شوند،اگرماده ای که به نام زعفران استفاده می شود ، واقعاً زعفران باشد ،خوب است ، اما بعضی بستنی فروشی ها از ماده ای به نام گلرنگ استفاده می کنند .که در مقایسه با زعفران از قیمت بسیار پایینی برخوردار است و در عطاری ها عرضه می شود .این ماده تا حد کمی خاصیت سمی دارد ، پس مصرف زیاد آن برای سلامتی مضر است ، اما زعفران که خود یک ادویه آنتی اکسیدان است ، اگر به میزان کم در غذاها مصرف شود ، حتی ارزش غذایی هم دارد و مفید است ، اما شیر و خامه هایی که به بستنی های سنتی اضافه می شود ،اگر به روش درستی نگهداری نشود منبع غنی آلودگی میکروبی می باشد و سموم مترشحه آن باعث ایجاد مسمومیت همراه با استفراغ ، دلپیچه ، سردردهای شدید و تهوع می شود .پس تا زمانی که از سلامت این بستنی ها اطمینان حاصل نکرده اید ، آنها را نخورید .
به لحاظ صرفه ی اقتصادی هم تفاوت چندانی بین بستنی های کارخانه ای و سنتی نیست ،البته بستنی های سنتی که در کارخانه ها تهیه می شوند ، قیمت نسبتاً بالاتری نسبت به انواع سنتی غیرکارخانه ای دارد ، در عوض از نظر سلامتی کاملاً مطمئن هستند .
بستنی های یخی هم درانواع کارخانه ها و غیرکارخانه ای تهیه می شوند . بستنی هایی که در کارخانه ای معتبر تولید می شوند ، مقداری مواد رنگی مجاز و استاندارد دارند .دراین بستنی ها از مقدار اندکی ترکیبات طبیعی مثل آب میوه ها استفاده می شود ،اما این بستنی ها رنگ زیبا و شفافی دارند که البته از مواد رنگی شیمیایی حاصل شده است .هرچند که مقدار ترکیبات شیمیایی این بستنی ها کنترل می شود ،اما در مورد مواد نگهدارنده و شیمیایی همیشه این مشکل وجود دارد که ممکن است طی مدت استفاده از محصول ،اثرات مخرب این ماده نمایان شود.توصیه می شود از میان این همه بستنی رنگارنگ و متنوع ،بیشتر سراغ کارخانه ای بروید ، آن هم از نوع شیری .اگر خواستید بستنی های رنگی بخورید ،اول مطمئن شوید که استاندارد هستند .
اگر هفته ای دو بار بستنی بخورید ،البته نه به جای وعده اصلی غذا ،مشکلی پیش نمی آید ،اما مواظب باشید که باخوردن زیاد بستنی چاق نشوید ،افرادی که به جای مصرف غذاهای سالم ،بستنی را در بسیاری وعده ها جایگزین کرده اند ،چاق می شوند ، اما به لحاظ منابع ویتامین و مواد معدنی غنی نیستند . برخی افزودنی ها هم این ضرر را تشدید می کند ، مثلاً کاکائو که مانع جذب کلسیم و روی می شود ،اما مصرف به اندازه ی بستنی مفید است .
بچه هایی که عادت به خوردن لبنیات نظیرشیر و ماست ندارند ، می توانند با خوردن بستنی هم تا حدی فقر موادی همچون کلسیم را در بدن خود جبران کنند و هم اینکه کم کم به لبنیات علاقه مند شوند .افرادی که تحت عمل جراحی لوزه یا دستگاه گوارشی قرار گرفته اند ، باید با خوردن بستنی ، محل جراحی را خنک نگاه دارند .این کار تا حد زیادی باعث کاهش خطرخونریزی می شود .
متأسفانه درکشور ما بیشتر به تنوع طعم و مزه ی بستنی توجه می شود تا خاصیت آن.اما در بسیاری کشورها ، بستنی های کم چرب و کم شیرین به طور گسترده ای تولید می شود .اگر بستنی هایی با چربی و شیرینی کم و بدون اسانس درایران تولید شود .افرادی با بیماری های خاص نظیر دیابتی ها هم می توانند از این خوراکی خوشمزه استفاده کنند .

کیوی :

هایده موسوی
کارشناس تغذیه مرکزبهداشت شهرستان لنگرود ـ گیلان
استرس ،مواد مضر و کمبود خواب ،روی بدن انسان اثرمی گذارد .هر کس که می خواهد به این وضع گرفتار نشود ،باید در روز چهارعدد کیوی بخورد . عده ای از متخصصین براین عقیده اند که برای پیشگیری از تب ،ناراحتی های معده و روده ،بی حالی و خستگی ، سرفه های شدید و زکام که براثر وجود باکتریها بروز می کند ،مصرف 150 میلی گرم ویتامین C بهترین راه است . کیوی ، به دلیل داشتن ویتامین C سیستم حفاظتی بدن را تقویت می کند و از بروز سرطان جلوگیری می نماید .
سیگاریها به ویتامین C بیشتری نیاز دارند ،زیرا مواد سمی ، به ویژه رادیکال های آزاد موجود در دود سیگار ویتامین ها را از بین می برد .بنابراین سیگاریها حدوداً باید 40 درصد ویتامین C بیشتری مصرف کنند .
این مقدار با خوردن دو عدد کیوی تأمین می شود .کسانی که خیلی سیگار می کشند باید زیاد کیوی مصرف کند ، البته در افراد سیگاری با خوردن کیوی ، ضایعات مربوط به ویتامین C جبران می شود ، ولی ضرری که کشیدن سیگار برای قلب ،مجاری عروقی ، ریه و سایر اندامها ایجاد می کند جبران
نمی شود.
پادزهر کیوی در مقابل سمومی که درسیگار وجود دارد ، ناچیز است . نوعی خاص از اسیدهای فنول به همراه ویتامینC ،برای مقابله با خطرات سرطان کارساز هستند .یکی از آنها اسید قهوه است که در کیوی با غلظت بالایی وجود دارد حتی قهوه که نام این اسید ازآن گرفته شده است ،یک دهم غلظت این اسید موجود در کیوی را ندارد .
اسید قهوه ،مثل ویتامین C مانع تولید مواد سرطان زا در معده ،یعنی نیتروزآمین ها می شود .کیوی با داشتن ویتامین C و اسید قهوه ،دو ماده ی اساسی ضد سرطان را دراختیار دارد .
مطالعات نشان داده است دیابتی ها که مرتب مقدارزیادی ویتامین C دریافت می کنند ،میزان کلسترول و انسولین پایینی دارند .
کیوی دارای آنزیمهایی است که پروتئین ها را تجزیه می کنند .متأسفانه این آنزیمها در معده به وسیله ی معده از بین می روند ،به طوری که در معده و روده اثری ندارد ،ولی اسید معده بعد از خوردن غذاهای گوشتی و لبنی زیاد ، خنثی می شود و آنزیم های کیوی می تواند مدت کوتاهی فعالیت کنند و این زمان کافی است که مواد پروتئینی به وسیله ی این آنزیمها به قطعات کوچکتری تجزیه شوند و این امرعمل هضم غذاهای سنگین در معده و روده را آسانتر می کند .
چهار عدد کیوی را در طول روز تقسیم کنید .مثلاً :صبح ، ظهر ، بعداز ظهر و عصر .چون بدن انسان نمی تواند ویتامین C را ذخیره کند . بنابراین به جای خوردن تنقلات مثل چیپس بهتر است کیوی میل کنید .
با خوردن کیوی وزن خود را کاهش دهید :
با خوردن کیوی وزن خود را کاهش دهید.همچنین کیوی رقیق کننده خون است و از چربی خون بالا فشارخون ، سرماخوردگی و ورم لوزالمعده و روماتیسم پیشگیری می کند .این میوه دارای ویتامین AوBوC ، اسید فولیک ،روی ،فسفر ،سدیم ،پتاسیم ،کلر ،منیزیم ، کلسیم و سولفات است .
کیوی با طعم ترش و شیرین ادرار را افزایش می دهد و سبب کاهش وزن می شود .با کیوی سالاد ، ترشی ، مربا ، بستنی و شیرینی تهیه می کنند .

گلابی :

محمد رضا انتظاری ـ کارشناس تغذیه مرکز بهداشت اردکان
زهرا ذبیحی ـ مربی مرکز آموزش بهورزی یزد
میوه آبداری است که عطش را برطرف می کند و به علت وجود انواع ویتامین ، مواد معدنی و همین طورفیبرمیوه متعادلی محسوب می شود .
ویتامینهای موجود در گلابی عبارتند از :ویتامین ث (به میزان 5 میلی گرم در 100 گرم گلابی )،انواع ویتامینهای گروه (ب)ویتامین (ای ) و ویتامنی (آ ).مقدار فیبر موجود در آن 3/2 درصد است .
میزان انرژی آن 50 کالری در ازای 100 گرم میوه است .

جوانه گندم :

هایده موسوی ـ کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان لنگرود ـ گیلان
پودرجوانه ی گندم یک مکمل غذایی پرارزش و سرشار از ویتامین E و گروه B است .ویتامین E امروزه به عنوان معجزه گر و اکسیرجوانی معرفی می شود .
سلنیوم و منیزیم موجود در جوانه ی گندم درپیشگیری از ابتلا به انواع سرطان ، مؤثرشناخته شده است .به اعتقاد برخی از متخصصان پوست ، مو و زیبایی ،جوانه ی گندم در درمان ریزش مو ،رفع شوره سر ، و رفع انواع جوش صورت و ناراحتی های پوستی مؤثر است .همچنین کسانی که از یبوست ،خستگی و بی حالی ، کلسترول بالا و دردهای عضلانی رنج می برند ، باید از این ماده غذایی کمک بگیرند .اگرمی خواهید لاغر شوید پودر جوانه گندم را همراه ماست یا سالاد کاهو 10 دقیقه قبل از صرف غذا و اگر می خواهید چاق شوید ، آن را 10 دقیقه بعد از غذا میل کنید .

کرفس :

کرفس گیاهی است علفی ،به ارتفاع 20 تا 60 سانتی متر که ساقه ای منشعب دارد .برگهای آن شفا بخش و ضخیم و گلهای آن کوچک و به رنگ سفید یا سفید مایل به سبز است .همه قسمت های این سبزی به ویژه ریشه و برگ آن مورد استفاده است .این گیاه در بسیاری از نقاط ایران از جمله در سیستان ، خوی و بندرعباس می روید .
کرفس ، مواد زاید را دفع می کند کرفس کلیه و مثانه را تمیز می کند .از تولید سنگ کلیه و مثانه جلوگیری می کند و ملین است .
دانشمندان براین عقیده اند که کرفس بهترین ماده غذایی برای عفونت مجاری ادرار و اسید اوریک بالا از طریق تمیز کردن کلیه و مجاری ادرار است . ترپین ماده معطر کرفس ، مانع ماندن سنگ کلیه در مجاری ادرار و یا آلودگی میکروبی و درد می شود .
علاوه برآن پتاسیم در غده و تنه آن جریان ادرار را تحریک می کند و کلیه و مثانه را تمیز می کند .بیش از همه برای بیماری نقرس مفید است . زیرا در خون این افراد اسید اوریک با غلظت بالا بیشتر دیده می شود . روغن اتری که در کرفس وجود دارد باعث گشاد شدن مجاری کلیه می شود به طوری که اسید اوریک بهتر دفع می گردد .
آلودگی میکروبی ضعیف در روده نیز بر اثر ترپین از بین می رود .کرفس باعث تحریک شدید روده شده و سایرناراحتی هایی از این قبیل بر اثر خوردن کرفس بهبود می یابند .
کرفس ،بوی بد دهان را از بین می برد تجربه نشان داده است که یک وعده غذای کرفس دار بوی دهان را از بین می برد .احتمالاً موادی که در معده تولید می شوند با مواد معطر کرفس ترکیب می شود و از بوی بد دهان جلوگیری می کند .
کسانی که از بوی بد دهان رنج می برند باید هر روز مقداری کرفس میل کنند ، در صورتی که نتیجه ای نداد بایستی به پزشک مراجعه کرد .از قدیم گفته اند که کرفس باعث شادی و شادابی می شود .
عصاره کرفس به عنوان ملین :برای اینکه به روده های خسته و پیر کمک شود توصیه می شود که هر روز یک لیوان عصاره کرفس مصرف شود.از این طریق روده به روش طبیعی تخلیه می شود (برگها را همیشه مصرف کنید ).
محققان ثابت کرده اند که کرفس جزو ماده ی غذایی است که می تواند با سرطان مبارزه کند .
ازخواص دیگر کرفس تقویت کنندگی معده و اعصاب است .آب کرفس خام همچنین درمان خوبی برای گرفتگی صداست .خوردن کرفس حافظه را زیاد و قلب را پاک می کند و دیوانگی ،جذام و پیسی را برطرف می کند .کرفس به علت دارا بودن فسفر زیاد در ازدیاد هوش مؤثر است .همچنین در افزایش شیر مادرمؤثراست .
منبع :اینترنت

گردو :

زهرا حسینی ـ بهورزخانه بهداشت زفره ـ شهرستان فلاورجان ـ اصفهان
رحیمه فلاح اندیش ـ کارشناس آموزش بهداشت بوشهر
ترکیبات مهم و متعدد موجود در گردو حاکی از ارزشمند بودن آن و نشان دهنده ی خواص و اثرات وسیع آن است .گردو دارای خاصیت ضد میکروبی ، ضد قارچ ،ضد کرم به خصوص کرمهای گرد و پهن است .روغن گردو دارای اثرات درمان زخم ،التیام تاول ، ضد آفتاب سوختگی است .درقدیم از روغن گردو به عنوان رفع کولیک و مشکلات روده ای استفاده شده است ؛ همچنین در درمان اسهال و هموروئید مصرف داشته است .
گردو خون ساز و تصفیه کننده خون است .گردو درمان کننده بیماریهای ریوی است .مخلوط گردو و عسل برای اشخاص لاغر و تقویت قوا مفید است .مربای گردو ملین و آپاندیس را تقویت می کند .خوردن گردو از تشکیل سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا جلوگیری می کند .پوست درخت گردو و پوست سبز گردو قابض است .
اگر گردو را با انجیر و موز بخورید مقوی حواس و مغزاست .اگر پوست تازه گردو را به دندان بمالید لثه و دندان را تقویت می کند .دم کرده ی برگ درخت گردو برای درمان ورم مفاصل مفید است .50 گرم برگ گردو را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت چنددقیقه بجوشانید .این جوشانده برای شستشوی زخمها و التیام آنها بسیار مفید است .دم کرده ی برگ درخت گردو برای درمان بیماری سل مفید است .جوشانده برگ درخت گردو درمان کننده سردرد ،سرمازدگی و بیماریهای پوستی است .
شیره قسمت سبزمیوه را اگرچند بار روی زگیل بمالید آن را از بین می برد . پوست سبز و تازه میوه گردو را اگر با آب بجوشانید و موهای خود را با آن رنگ کنید رنگ قهوه ای به مو می دهد .
برگ تازه درخت گردو حشرات موذی مانند بید و ساس را از بین می برد . اگر زن حامله روزی یک عدد گردو بخورد پس از زایمان پوست شکمش زیبایی خود را حفظ خواهد کرد .چون گردو دارای مس می باشد بنابراین به جذب آهن در بدن کمک می کند .
طرز نگهداری :
گردوی تازه به رنگ سفید با پوست زرد و روشن است .مغز گردو را در ظرف در بسته در داخل فریز نگهداری تا کهنه نشود .
مضرات :
گردو با داشتن مواد مغذی زیاد غذای بسیار خوبی است .ولی نباید در خوردن آن اسراف کرد .زیرا زیاده روی آن باعث ورم لوزه و زخم دهان می شود . مخصوصاً گردو برای گرم مزاج ها خوب نیست و معمولاً بهتر است این گونه افراد بعد از خوردن گردو دهان خود را بشویند و انار ترش و یا کمی سکنجبین یا سرکه بخورند مغز گردو لطیف است و در اثر ماندن کهنه می شود رنگ آن زرد یا قهوه ای و طعمش تند می شود و باعث مسمومیت خواهد شد و نباید از آن استفاده شود .

پیاز:

محمدرضا انتشاری ـ کارشناس تغذیه مرکز بهداشت اردکان
زهرا ذبیحی ـ مربی مرکز آموزش بهورزی یزد
پیاز به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی و داشتن ویتامین هایC،B،Aواملاح کلسیم ، آهن ، فسفر ،سدیم ، گوگرد و ید جهت درمان بیماریهایی همچون برونشیت ،آسم ، روماتیسم و تصلب شرایین توصیه می شود .
مصرف مداوم پیاز هضم غذا را آسان می کند و جهت کاهش عوارض دیابت و رفع خستگی مفرط بسیارمفید است ؛ همچنین در رویش موها و شکل گیری استخوانها مؤثر است .
مصرف پیاز به واسطه ی داشتن فسفر روی کسانی که فعالیتهای فکری انجام می دهند نیزتأثیرگذار و مفید است .
با توجه به اینکه پیاز نقش مهمی در سلامت افراد ایفا می کند ، بنابراین لازم است مصرف آن را در برنامه غذایی خود بگنجانیم تا از خواص آن به نحو مطلوبی بهره مند شویم .

تأثیررنگ مواد غذایی برسلامت :

قرمز:مانند :گوجه فرنگی ، هندوانه
این گروه از میوه ها و سبزیجات قادرند عواملی را که ژنها را تخریب می کند از بین ببرند و به نظر می رسد که مانع ابتلا انسان به سرطان پرستات و بیماریهای قلب و ریه شوند .
قرمز ارغوانی :انگورهای قرمز و نیلی ،میوه های بوته ای توت فرنگیها ، چغندر ،بادمجان ، کلم قرمز ، فلفل قرمز ،آلو و سیبهای قرمز می باشند که از پیر شدن بافتهای سلولی جلوگیری می کنند و با ممانعت از انعقاد خون مانع سکته های قلبی می شوند .
نارنجی :هویجها ، انبه ، گرمک ، کدو حلوایی و سیب زمینی است که به وفورحاوی مواد ضد سرطانی می باشند که می توانند پوست را در قبال صدمات رادیکالهای آزاد حفاظت و به بازسازی DNA مصدوم کمک کنند .
زرد ـ سبز:اسفناج ، ذرت ، نخود سبز ، اوکادو و عسلک از ایجاد بیماریهای چشمی و آب مروارید و فساد بدن جلوگیری می نمایند .
نارنجی ـ زرد :پرتغالها و مرکبات ، هلو و شلیل که پشتیبان ارتباطات درون سلولی می باشند ،ممکن است از ابتلا به بیماریهای قلبی جلوگیری کنند .
سبز :کلم سبز که مانع سرطان می باشد .
سفید ـ سبز :سیر، پیاز ، تره ها ، کرفس ، مارچوبه ، گلابی و انگورهای سبز دارای خواص ضد توموری می باشند .

گل محمدی و خواص و کاربردها :

اقدس پرویزی ـ مریم السادات میرنیکزاد و عفت عاقلی مقدم به ترتیب : کارشناس مرز بهداشت و مربی مرزآموزش بهورزی سبزوار
گل محمدی از انواع ROSA درختچه های کوچکی هستند که دارای گونه های متعددی است .این گیاهان خاردار بوده و دارای گلهایی به رنگ صورتی ـ قرمز ـ زرد و سفید با بویی مطبوع می باشند .قسمت مورد استفاده آنها گلبرگ ،غنچه ، میوه و اسانس گلبرگ های آنهاست .ایرانیان اولین قومی بودند که از گل سرخ یا محمدی اسانس و گلاب را به روش تقطیر به دست آوردند و سپس این فن به سایرنقاط دنیا برده شد .
یکی از کاربردهای خوب گل محمدی یا سرخ ، گفتن گلاب است .گلاب برای مواظبت پوست به خصوص پوست های خشک و حساس کاربرد دارد و مناسب جهت پاک کردن پوست می باشد و سبب طراوت و تازگی آن می شود .بدین گونه که پس از هر باراستحمام که منافذ پوست بازترند ، گلاب را به پوست ( صورت )بمالید و در این صورت اسانس موجود در گلاب به سرعت جذب پوست می شود که با توجه به اثرات قوی در گردش خون باعث شادابی پوست می گردد .ازخواص دیگر اسانس رز و گلاب خواص ضد میکروبی آن است که جهت شستشوی چشم مناسب می باشد .که البته باید نوع گلاب مصرفی استریل باشد .
یکی دیگر از قسمتهای مورد استفاده گل سرخ یا محمدی میوه آن است .میوه آن در قرون وسطی جهت درد سینه مورد استفاده بوده است و یکی از مهمترین منابع ویتامین C در طبیعت و در بین میوه جات است .استفاده مهم میوه آن در صنعت در تهیه ی مکمل های ویتامینی ـ سوپ ،مارمالاد و مرباست .
از اثرات دارویی آن به عنوان مسهل و ادرارآور استفاده می شود .ازدیگر استفاده های میوه گل سرخ می توان تهیه ی نوشیدنی مغذی برای کودکان و مواد طعم و مزه دهنده ی انواع چای را ذکر کرد .میوه آن حاوی ویتامین C,B1,B2,B3 هستند ؛هم چنین دارای 11 درصد پتین و رنگدانهای قرمز و زرد می باشند .

خواص دارویی فلفل قرمز :

فلفل نه تنها یک ماده ی خوراکی برای مصرف است،بلکه سالیان درازی است که در داروسازی مورد استفاده بوده و روز به روز به مصرف آن در صنعت داروسازی اضافه می شود.قسمت مورد استفاده گیاه فلفل میوه آن است که در ابتدا سبزرنگ و با گذشت زمان قرمز می شود .هرچه آب و هوای منطقه کشت گرمتر باشد فلفل تندتر می شود .ترکیبات دیگر فلفل شامل : ویتامین های A,B,C ، قندهای مختلف و ترکیبات رنگی ـ اسیدهای چرب و آلکالوئیدها هستند .
مهمترین خواص آن شامل :
اثرات ضد درد :استفاده از عصاره ی فلفل در انواع پمادهایی است که به عنوان ضد درد موضعی تهیه می شوند.این پمادها به علت قرمزی و گرم کردن شدید پوست ،خون را به قسمت سطحی هدایت نموده و با این عمل به بهبود دردهای موضعی کمک می کنند .
تحرک گردش خون ـ تعریق و گرم شدن بدن ـ کمک به هضم غذا ـ اشتهاآور ـ اثرات ضد میکروب ـ تسکین ورم لوزه ـ تسکین درد زونا و تسکین درد سرماخوردگی ازخواص دیگر فلفل قرمز است .
احتیاط :با توجه به اینکه فلفل حاوی ماده ی محرک قوی CAPSAICIN است و بعضی نسبت به آن حساسیت دارند ،باید درمصرف فلفل یا فرآورده های آن به صورت خوراکی و یا موضعی و به خصوص میزان مصرف آنها دقت کرد و هنگام مصرف از عدم حساسیت نسبت به آن اطمینان یافت .
منبع :
ـ دنیای تغذیه ؛شماره ی 25 ، سال سوم خرداد 83
ـ همان مأخذ ،شماره ی 26

آویشن :

گل نساء یاذی
بهورزخانه بهداشت کمه
گیاهی است که دربیشترمناطق معتدل ایران به طور خودرو می روید و به عنوان ادویه معطر اززمانهای قدیم مورد توجه بیشتر مردم بوده و درعهد باستان درجوامع پیشرفته به عنوان بخورمعطر و تصفیه کننده به خصوص در معابد کاربرد داشته است .برگهای آویشن ، نماد شجاعت و رشادت است و تمام دستگاه بدن را تقویت می کند و درعین حال جسم و روح را ترقی
می دهد.آویشن تازه یا خشک را در عفونتهای ریوی ،زکام ، برونشیت ، آسم ، گریپ ،خستگی و کوفتگی دست و پا ، آنژین ، سوء هاضمه ،درد دل ، میگرن مصرف می کنند .حمام آویشن به اشخاصی که مبتلا به روماتیسم هستند توصیه شده است ،چرا که این گیاه خون را منظم می کند .

عناب :

عناب یکی ازدشمنان کلسترول است و قلب را جلا می دهد و خون را صاف می کند .مصرف عناب توأم با سپستان اثربیشتری دارد و برای اصلاح کبد و صفرا توصیه می شود .عناب کمی ملین است و اخلاط را دفع می کند و گرفتگی سینه و صدا را باز می کند .

خاکشیر:

مهندس معصومه روانی پور
مسؤول بهداشت مواد غذایی مرکزبهداشت بوشهر
خاکشیرموجب بازشدن اشتهای شما می شود و معده را جارو می کند ؛ همچنین موجب ترشح بزاق می شود و مواد نشاسته ای رابه قند تبدیل و آنها را قابل هضم و جذب می کند .خاکشیربهترین معالج بواسیر است .

خیار ، تسکین دهنده و ضد خارش است

فایزه لطف پور
کارشناس تغذیه مرکز بهداشت آستانه اشرفیه ـ گیلان
به گفته ی محققان علوم تغذیه ،خیار در استعمال خارجی دارای اثرات تسکین دهنده و ضد خارش است .
پژوهش های محققان نشان می دهد خیاردارای ویتامین های A,B,C و همچنین کربنات کلسیم و موسیلاژ است .دانه خیار دارای ویتامین A و 2/5 درصد مواد روغنی است .علاوه براین باعث لطافت و شادابی پوست نیزمی شود .آب خیار تازه هنگامی که بر پوست مالیده می شود در رفع خارش و تحریکات جلدی اثر مفیدی دارد .
با آب خیار می توان نوعی پماد مسکن و ضد خارش را نیزتهیه کرد .به گفته ی پژوهشگران با مخلوط آب خیار و موم عسل می توان پمادی تهیه کرد که در لطافت پوست بدن و رفع جوش و زیبا کردن پوست اثر فراوان دارد .گفتنی است از ترکیب خیار رنده شده و شیرلوسیونی حاصل می شود که در رفع کک و مک پوست مفید است .

کنجد :

بدن برای ساختن هموگلوبین ، ملکول حمل کننده اکسیژن ، نیاز به آهن دارد . عدم وجود هموگلوبین کافی باعث خستگی ،سستی ، ضعف عمومی و حتی کم خونی می شود .تأمین آهن روزانه برای افرادی که منابع حیوانی مصرف نمی کنند مشکل است .دانه های کنجد منبع گیاهی خوب آهن هستند .
همچنین دانه های کنجد حاوی مقادیر زیاد کلسیم است که باعث استحکام استخوان می شود.گرچه کلسیم آن به خوبی کلسیم محصولات لبنی جذب نمی شود اما دانه های کنجد منبع خوب کلسیم به ویژه برای گیاه خواران
است .دریافت این عنصر در طی دوران نوجوانی ازاهمیت ویژه ای برخورداراست .زیرا اگراستخوان در این دوران به حداکثر دانسیته خود نرسد ،خطر پیشرفت پوکی استخوان در دورانهای بعدی زندگی افزایش می یابد .

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
سلام خیلی مطالبتون خوبه ( قسمت گردو را که نیاز داشتم هم خوب بود ؛ اما زفره روستایی است که در حوالی منطقه سگزی اصفهان است که در مسیر اصفهان به نایین واقع شده است و اصلا ربطی به فلاورجان ندارد لطفا اصلاح کنید تشکر- تسنیم قاسمی
طراحی وب - طراحی گرافیک - طراحی تقویم 1390 در www.faranegarsu.com- faranegarsu

انوبانی نی