صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
جمعه 1 تير 1397
تعداد نمایش:7423
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

دوستی و دوستیابی

بروزرسانی : يکشنبه 17 خرداد 1388
نويسنده : سيد جمال عزيزي   
تاثیر ازن بر کشت محصولات کشاورزی
گاز ازن می تواند به کشت محصولات کشاورزی در جهان آسیب برساند. افزایش سطح ازن در هوا می تواند باعث ایجاد خسارت های شدید بر گیاهان بسیاری از نقاط جهان شود و میزان برداشت را دوازده درصد کاهش دهد. ازن گازی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده و در فاصله 4 تا 15 کیلومتری سطح زمین لایه ای محافظ تشکیل می دهد که از ورود مقادیر زیاد اشعه خطرناک ماورای بنفش به درون جو زمین جلوگیری می کند. از سوی دیگر هنگامی که این گاز در لایه های پائین تر قرار گیرد به عنوان یک آلاینده شناخته می شود و سبب افزایش گازهای گلخانه ای می گردد.

 ضخامت این لایه در صورت فشرده شدن فقط 2 تا 3 میلی متر است که بر فراز استوا ضخیم تر از قطب ها است. گازهای مخرب لایه ازن عمدتا از صنایع برودتی و سردکننده ها، صنایع ابر و اسفنج سازی، بخش دفع آفات کشاورزی، سیستم های تهویه مطبوع، کپسول های اطفای حریق و حلال اسیدهای پاک کننده ی قطعات الکترونیکی متصاعد می شوند و تا ارتفاع 40 کیلومتری صعود می کنند. طول عمر ماندگار گازهای مخرب لایه ازن از 50 تا 150 سال برآورد می شود و تا حذف کامل این گازها که قبلا وارد جو شده اند حداقل نیم قرن لازم است. ایجاد حفره در لایه ی ازن باعث خطرات زیست محیطی و انسانی بسیاری می شود و حیات بدون این لایه محافظ، روی کره ی زمین از بین خواهد رفت. از طرف دیگر میزان ازن در لایه های پائینی جو با صنعتی شدن جهان افزایش یافته است. پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست (ام ای تی) اعلام کرده اند در صورتی که میزان انتشار گازهای گلخانه ای کاهش نیابد، سطح ازن می تواند تا سال 2100 تا 50 درصد افزایش پیدا کند. این مساله تاثیر شدید و نامناسبی بر گیاهان خواهد گذاشت.
بر اساس یک تحقیق در انگلیس، گاز ازن موجود در تروپوسفر (پائین ترین لایه ی جو) تا بیست کیلومتر ارتفاع به گیاهان آسیب می رساند و بر ظرفیت جذب دی اکسید کربن به عنوان اصلی ترین گاز گلخانه ای تاثیر خواهد گذاشت. گیاهان پرورشی و بارور شده در برابر گاز ازن بیش از سایر گیاهان آسیب پذیرند. فتوسنتز به گیاهان امکان می دهد با جذب دی اکسید کربن انرژی تولید و اکسیژن را متصاعد کنند. دی اکسید کربن از طریق روزنه های کوچک روی برگ وارد گیاه می شود. در زمان تغییرات آب و هوایی، در گیاهان بارور شده روزنه ها بیشتر باز می شوند و تنفس بیشتری صورت می گیرد. هر چه گیاه بیشتر تنفس کند بیشتر تحت تاثیر زیان های گاز ازن قرار می گیرد. تاثیر ظاهری گاز ازن بر گیاهان به صورت زرد شدن رنگ برگ ها و لکه دار شدن آنهاست. بر خلاف گاز دی اکسید کربن که به طور مستقیم حاصل فعالیت های انسانی است، ازن به عنوان یک آلاینده ثانویه شناخته می شود زیرا بر اثر واکنش های شیمیایی موادی چون پروتوکسید ازت یا مونوکسید کربن تولید می شود.
طی 25 سال گذشته تحقیقاتی درمورد خسارت ازن روی محصولات کشاورزی به خصوص سه محصول زراعی ذرت، سویا و پنبه در آمریکا انجام شده است. در این تحقیقات با نصب اتاقک هایی در سطح مزارع و کنترل مقدار ازن میزان خسارت این گاز را بر روی محصولات کشاورزی سالیانه 6/1 میلیارد دلار برآورد کرده اند.
منبع: ماهنامه دنیای سلامت

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
ﺧﻴﻠﻲ ﻣﻂﺎﻟﺐ ﺧﻮﺑﻲ ﺩﺍﺷﺖ ﺍﻣﺎ ﺧﻴﻠﻲ ﻛﻮﺗﺎﻩ ﺑﻮﺩ
- رضا

آوران
تخت جمشید
پاسارگاد
کندوان
تخت سلیمان
سهولان
مغز و اعصاب
حسنلو