صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
جمعه 1 تير 1397
تعداد نمایش:4309
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

تصاوير ماهواره اي طرقبه

بروزرسانی : سه شنبه 19 خرداد 1388
عکس العمل کودک در برابر غذاهای جدید
کودکان در برابر غذاهای جدید، عکس العملهای متفاوتی ممکن است از خود نشان دهند. اما غالباً استقبال چندانی ازآن نمی کنند. برای بسیاری از اطفال، بو و مزه گوشت، روغن و حتی سایر اجزاء غذا کا ملاً جدید و گاه بی مزه است. اما با این وجود آن را رد نکرده و کمابیش می خورند. اما گروهی از آنها، به هیچ وجه حاضر به خوردن این غذای جدید نیستند و به شدت در برابر آن مقاومت می کنند. در مورد آنها می توان نخستین غذا با آردهای غلات که مزه نسبتاً شیرینی دارند، شروع کرد و یا به غذائی که شیرین نیست، مقدار بسیار کمی شکر ( 1 قاشق چایخوری )، اضافه کرد. اما با گذشت زمان و به تدریج که کودک نسبت به مزه غذاها عادت کرد، از مقدار شکر کاسته و کم کم آن را کاملاً حذف کنید.

مادر هرگز نباید با توسل به زور و اصرار به کودک غذا بدهد.
اگر می بینید کودک در برابر غذا خوردن مقاومت می کند، هیچ نیازی به عصبانی شدن و یا باز کردن دهان او با زور و ریختن غذا در داخل آن نیست. این عمل نه تنها کمکی به شما نمی کند، بلکه سبب آن می شود که کودک برای همیشه نسبت به غذا احساس بیزاری و تنفر کند. علاوه بر این، ساعت غذا خوردن برای او تبدیل به یک تراژدی غم انگیز خواهد شد و از آنجا که از نظر روحی به شدت مضطرب می شود، هیچ لذتی از طعم و مزه و یا بوی غذا نخواهد برد و با گذشت زمان و به محض کسب توانایی برای مقاومت عمل در برابر « خوردن »، حتماً این کار را خواهد کرد واین عمل نهایتاً نتیجه ای جز سوء تغذیه برای طفل به همراه نخواهد داشت. بنابراین بهتر است هرگز با زور به کودک غذا ندهید.
راهنماییهای زیر در مورد چنین کودکانی تا حد زیادی در انتخاب شیوه صحیح برخورد به مادر کمک خواهد نمود :
- اگر کودک غذا را دوست ندارد، بسیار خوب، آن را کنار بگذارید و شروع غذای کمکی جدید را به دو یا سه روز بعد موکول نمایید.
- مادر بایستی با حفظ آرامش و خونسردی، بشقاب غذا را نزد کودک بیا ورد و نه با تشویش و اضطراب، زیرا این حالات دقیقاً بر روحیه کودک تأثیر می گذارند.
- پیش بندی نسبتاً بلند با رنگ های شاد و جذاب برای کودک بدوزید. ( بدین منظور کافی است مستطیلی که عرض آن از این حلقه آستین تا حلقه آستین دیگر بوده و طول آن در اندازه ه ای می باشد که تا روی ناف را بپوشاند، از جنس پارچه مورد نظرتان برش داده و سپس محل یقه را به صورت هلال دایره ای نه چندان گود قیچی کنید. حال یک مستطیل نایلونی نیز به عنوان آستری در همان ابعاد فوق بریده و هر دو را بر روی هم قرار دهید. اطراف آن را با چند سوزن ثابت نموده و سپس دور تا دور آن را با چرخ بدوزید. اطراف پیش بند را با نوار اریب در رنگی شاد مغزی بدهید. دو بندک در دو سمت یقه و دو بندک نیز در حدود زیر بغل بدوزید. این بندک ها را نسبتاً طویل انتخاب نمایید. از این پیش بندها که تهیه آن برای همه امکان پذیر بوده و هزینه بسیار اندکی را نیز به خود اختصاص می دهد ( نسبت به انواع آماده آن )، چند عدد بدوزید و به هنگام غذا دادن آن را جلو طفل ببندید. این عمل موجب آن می شود که لااقل مادر نگران کثیف شدن لباس کودک نبوده و کودک نیز از این جهت دغد غه ای نداشته باشد.
- سعی نکنید با تعریف کردن قصه و یا راه بردن کودک و سرگرم نمودن او به هر نحوی، حواس او را پرت کرده و یک قاشق غذا در دهان او بگذارید. کودک باید در زمان غذا خوردن تنها به آن فکر کند. علاوه بر این تکرار این گونه اعما ل سبب بروز عادت در طفل گردیده و این عادات ناپسند دیریا زود کاسه صبر مادر را لبریز کرده و موجب عصبانیت او خواهد شد.
منبع: کتاب کودک من

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما

انوبانی نی