صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
جمعه 4 اسفند 1396
تعداد نمایش:5278
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

ويزاي آنلاين تاجيكستان
خواص گياهان

بروزرسانی : سه شنبه 19 خرداد 1388
نويسنده : دکتر سارا کاشانچي   
سلامت دندان ها و تغذیه
بهار، فصل رویش، طراوت، تازگی، ایام شادمانی، تعطیلات نوروزی، دید و بازدید و سفر برای ما ایرانیان است. طبعا فعالیت های مختلف زندگی شامل الگوی غذا خوردن افراد نیز تحت تاثیر این تغییرات قرار می گیرد. در ایام نوروز به دلیل مهمانی ها و مسافرت، افراد وقت چندانی صرف غذا خوردن نمی کنند و الگوهای نادرست خوردن را در پیش می گیرند که در پایان تعطیلات با عوارض نامطلوب آن مانند اضافه وزن، افزایش چربی خون، افزایش خرابی دندان ها و ... مواجه می شوند. این مسائل بایستی هم از طرف افراد سالم و هم افرادی که رژیم های غذایی خاصی را دنبال می کنند ( مانند رژیم های کاهش وزن، کم کلسترول، کم سدیم، ...) جدی گرفته شود تا تعطیلات خوب و خوشی را در کنار خانواده داشته باشند.

یک رژیم غذائی متعادل برای سلامتی بدن و متعاقبا برای سلامتی دهان و دندان اهمیت دارد. تغذیه همچنین یک نقش کلیدی در شکل گیری و نگهداری دندان ها و لثه ها دارد. تکامل دندان ها معمولا بین هفته های ششم و هشتم بارداری است و در طول حاملگی ادامه می یابد. به نظر می رسد سوء تغذیه ی شدید در مادر باعث تغییرات قابل توجهی در تکامل دندان ها در جنین می شود. کمبودهای جزئی هم می تواند تغییراتی در ساختار دندانی به وجود آورد که باعث شود یک دندان در خط بالاتری از پوسیدگی در طول عمر قرار گیرد. یک رژیم غذائی خوب در طول حاملگی بسیار مهم است. به هر حال کارشناسان تغذیه تاکید دارند که سوء تغذیه ممکن است نقش مهمی در عوارض مادرزادی دهان داشته باشد. استفاده از مکمل ها در طول بارداری فقط می تواند طبق دستور پزشک باشد. تغذیه ی خوب در طول نوزادی، کودکی و بزرگسالی باید ادامه یابد. معدنی شدن (Mineralization) دندان های شیری و دائمی معمولا قبل از رویش در محیط دهان است. جذب فلوراید از زمان تولد نشان داده است که پوسیدگی دندانی را کاهش می دهد که این میزان حدود 60 درصد است. در طول تکامل دندانی فلوراید به عنوان یک عنصر در ساختار دندان دخالت می کند تا دندان را قوی تر و نسبت به پوسیدگی مقاوم تر کند. در بسیاری از جوامع ذخایر آب، فلوراید دار شده است. یک واحد در میلیون (1part per milion=1p. p. m)، مقدار موثر و مطمئن در کاهش پوسیدگی دندانی است. جذب روزانه ی نرمال از آب فلوراید دار در حدود 1 میلی گرم در روز است.

روند پوسیدگی

مسواک زدن پس از غذاها و اسنک ها یکی از بهترین روش های برداشتن ذرات غذائی و قندها از روی سطوح دندانی است. پوسیدگی زمانی شروع می شود که باکتری هایی که همیشه در محیط دهان حضور دارند محتویات بزاق را می شکنند. این اجزاء به مینای دندان می چسبند و این شروع ایجاد پلاک دندانی است. پلاک دندانی یک ماده ی شفاف و ژلاتینی است که اجازه می دهد باکتری ها روی دندان ها باقی بمانند. اگر پلاک دندانی به طور مرتب برداشته نشود محکم به دندان می چسبد و فقط تمیز کردن مکانیکی می تواند آن را جدا کند به همین دلیل ویزیت مرتب توسط دندانپزشک و تمیز کردن دندان ها (Cleaning & Scaling) توصیه می شود. درون این پلاک دندانی، باکتری با عمل تخمیر، از کربوهیدرات ها به عنوان منبع غذائی استفاده می کند. این تخمیر، اسید لاکتیک و سایر اسیدها را تولید می نماید. این اسیدها مینای دندان را دمینرالیزه (Demineralized) می نمایند. همانطور که دندان ها تهی از مواد معدنی می شوند باکتری ها به آنها حمله می کنند و این سرآغاز پوسیدگی و ایجاد حفره (Cavity) است. پوسیدگی های دندانی که درمان نشوند خیلی دردناک هستند و منجر به از دست رفتن دندان می شوند.
درد دندان یا فقدان دندان می تواند منجر به سوء تغذیه شود. این وضعیت اغلب مانع از جویدن صحیح و خوردن مواد غذائی مختلف توسط فرد می شود و محدودیت هائی را برای او به وجود می آورد.
قندهای ساده در بسیاری از مواد غذائی یافت می شوند مانند عسل و شربت ذرت. با خواندن برچسب روی مواد غذائی می توانید استفاده از غذاهای دارای مقادیر بالای شکر را محدود کنید و بدین ترتیب خطر پوسیدگی دندانی را کاهش دهید.
میوه ها و سبزیجات تازه می توانند به پاک کردن دندان ها از ذرات غذائی و مواد قندی در طول پروسه ی جویدن کمک نمایند. این مواد غذائی، جریان بزاق را افزایش می دهند و این امر به شسته شدن دندان ها از ذرات غذائی کمک می کند. همچنین بزاق اسید را خنثی می کند. گرچه میوه ها و سبزیجات تازه هم دارای کربوهیدرات هایی هستند که می توانند توسط باکتری ها تخمیر شوند اما فیبر داخل این مواد این عملکرد را خنثی می کند و به تمیز کردن دندان ها کمک می نماید.
خوردن سه وعده غذا در روز برای داشتن انرژی کافی و جذب مواد لازم ضروری است. اما بهتر است از خوردن اسنک ها (Snack) خودداری و یا مصرف آن را محدود کنید. اغلب مردم اسنک هائی با مقادیر بالای قند را دوست دارند. سعی کنید اسنک هائی را انتخاب کنید که به دندان ها آسیب نمی رسانند. میان وعده های خوب شامل پنیر، ماست، مغز گردو و بادام، کره ی بادام زمینی، میوه ی تازه و نان بدون شکر هستند. در اینجا مواد غذائی با درجه ی پوسیدگی زائی متفاوت را نام می بریم.

مواد غذائی با پوسیدگی زائی بالا:

-میوه های خشک
-آبنبات های نرم
-کیک، انواع کلوچه (cookie)، انواع پای (Pie)
-چیپس
مواد غذائی با پوسیدگی زائی متوسط:
-آبمیوه
-میوه های شیرین
-نان
مواد غذائی با پوسیدگی زائی کم:
-سبزیجات خام
-میوه های خام
-شیر
مواد غذائی که پوسیدگی دندانی ایجاد نمی کنند:
-گوشت
-ماهی
-روغن
مهمتر از همه مواد غذائی که توانائی توقف پوسیدگی را دارند:
-پنیر
-مغز گردو و بادام
در پایان، توصیه هائی در رابطه با داشتن دندان های سالم تر ارائه می شود:
-حداقل 6 ماه یک بار به دندانپزشکی مراجعه نمائید.
-دندان ها را بعد از هر وعده ی غذا مسواک بزنید و نخ بکشید.
-در محیط های با فلوراید پائین در آب آشامیدنی، از خمیر دندان یا دهان شویه های حاوی فلوراید استفاده کنید.
-مصرف غذاهای حاوی مقادیر بالای کربوهیدارت های ساده و یا خیلی چسبناک را محدود کنید.
منبع:ماهنامه دنیای سلامت شماره 33

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
با سلام
میگویند تربیت انسان از کی شروع می شود جواب می دهند قرنها پیش از تولد.چی میشد به همه کوچولوها دولت هر ماه یک مسواک وخمیردندان مجانی در مدرسه می داد تا به فکر دندانهایشان باشند البته با اموزش.ایا فکر می کنید زمین وزمان خراب می شد؟- رسول
اي كاش كه اين مطالب رو در دوران كودكي ميديدم-من براي شما يك پيشنهاد دارم و هن اينكه تمام مطالب در اين مورد را جهت انجام تحقيقاات در يك قسمت جمع كنيد- lميلاد محمودي

آوران
دره طالقان
جنگلهای ابر
ساواشی
ارسباران
شهر اویی
قره کلیسا