صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
جمعه 1 تير 1397
تعداد نمایش:11167
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : پنج شنبه 21 خرداد 1388
علل درد های زانو
زانوها جزء شایعترین مفاصلی هستند که در آرتریت رو ماتویید درگیر میشوند.این بیماری اغلب منجر به ناتوانی دایمی شدید میگردد.اغلب هر دو زانو بطور همزمان و همراه با سایر مفاصل درگیر میشود. زانو های درگیر دردناک هستند, گاهی متورم و در لمس گرمتر از سایر نقاط پوست هستند. پای پرانتزی یا خم شدن دایمی ممکن است رخ بدهد. حرکات زانو مختل است و اعمال فشار منجر به احساس درد میشود. التهاب ایجاد شده, پس از گذشت ماه ها و یا سالها فروکش میکند ولی زانوی بیمار بندرت به وضعیت طبیعی خود برمیگردد.سطوح مفصلی معمولا آسیب میبینند و زودتر از مفاصل طبیعی فرسوده میشوند. بنابر این در مراحل انتهایی بیماری احتمال اضافه شدن آرتروز به آرتریت روماتویید وجود دارد.

نرمی غضروف زانو(کندرو مالاسی استخوان کشکک)

در این بیماری , غضروف مفصلی ( مخصوصا قسمت داخلی آن) به دلایلی که مشخص نیست خشن و رشته رشته میشود. تصور میگردد که سایش ایجاد شده بین ناحیه آسیب دیده وقسمت داخلی زایده انتهای پایینی استخوان ران , مسول بروز درد است. این بیماری با آرتروز تفاوت دارد ولی ممکن است آرتروز سالهای بعد اضافه گردد.بیمار اغلب دختر ۱۵-۱۸ سالهای است که درد آزار دهنده ای در عمق زانو و پشت استخوان کشکک خود احساس میکند .
درد بیمار با بالارفتن از پله ها یا پایین آمدن از پله ها تشدید میگردد. اغلب تجمع مایعی در درون مفصل وجود دارد و ممکن است پس از جابجا کردن استخوان کشکک به یک طرف در لمس عمقی آن حساسیت موضعی یافت گردد.
همچنین ممکن است نقطه ای از حساسیت موضعی شدید بر روی قسمت قدامی زایده استخوان ران وجود داشته باشد. حرکات مفصل ممکن است همراه با کریپیتاسیون(صدا) باشند که از روی استخوان کشکک به دست فرد معاینه کننده منتقل میشود.( مخصوصا وقتی که بیمار از حالت ایستاده زانوهای خود را خم میکند و مینشیند)

سل زانو:

در کشور های غربی بسیار نادر است اما در کشور های درحال توسعه کم و بیش دیده میشود. زانوی درگیر دردناک است. بطور منتشر در تمام محیط زانو تورم دیده میشود. حرکات زانو محدود است, عضلات ران تحلیل میروند و گاهی اوقات آبسه یا سینوسی آشکار میشود.

آرتروز زانو:

زانو بیش از هر مفصل دیگری در اثر آرتروز درگیر میشود.آرتروز زانو مخصوصا در زنان چاق مسن شایع است. بیمار بطور شایع زنان مسن و سنگین وزنی هستند که ممکن است هر دو زانوی آنها درگیر شده باشند. در گروه دیگر که عمدتا مرد هستند سابقه ای از به هم خوردگی مکانیکی قبلی( در اثر آسیب های ناشی ار ورزش) وجود دارد.
درد آزار دهنده, و به آهستگی افزایش یابنده ای در مفصل درگیر وجود دارد که پس از فعالیتهای غیر معمول تشدید میشود. همچنین در هنگام حرکت دادن به مفصل میتوان صدای ساییدگی آن را لمس یا سمع کرد.
علایم بیمار اغلب با کشش یا پیچ خوردگی تشدید می یابند. معمولا شواهدی از وجود یکی از عوارض زمینه ساز ذکر شده وجود دارد.

درد مفصلی هموفیلی ها:

ارتریت هموفیلیک زانو مفصل را بیش ار هر مفصل دیگری درگیر میکند. آرتریت هموفیلیک زانو نادر است زیرا خود هموفیلی نیز بسیار بندرت دیده میشود. یافته های بدست آمده بر اساس مر حله بیماری و مدت زمان استقرار آن متغیر است. پس از هر بار حمله جدید خونریزی , زانوی درگیر متورم می شود. تورم مفصل تا حدودی ناشی از تجمع خون و تا حدودی در اثر ضخیم شدگی سینویال است که به علت تراوش خون از عروق به فضای بینا بینی ایجاد میشود. پوست پوشاننده مفصل درگیر, بطور غیر طبیعی گرم است. حرکات مفصل محدود هستند و فشار اوردن به مفصل درگیر منجر به درد می شود.
منبع:http://www.academist.ir

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
سلام .من 2 سال است که زانوهایم درد می کند دکتر گفته نرمی غضروف است فقط ورزش کن.آیا درمان قطعی فقط ورزش است ؟- kimiya_nm
khob kamtar ba khodeton to hamom var berin in darda hamash az khod erzaiy ziade- ali
سلام 39ساله هستم 1سال است به نرمی غضروف زانو مبتلا هستم چهار پنج روز است که اطراف زانویم ورم کرده است و دو روز است که هنگام راه رفتن پشت ساق پا و زانویم دچار درد زیاد میشوم.باید چه کار کنم؟- مریم
سلام: 39 ساله هستم الانه 25 سال زانو درد دارم هر جا رفتم درد زانوم برطرف نشد چکار کنم. عبدالرضا- آلاء
سلام و خسته نباشید من دانشجوی ترم چهارم هستم و 21 سالمه
9 ماهه که زانو درد دارم دکتر میگه که نرمی غضروف دارم
ولی دردش صبحها شدیده
با چیزایی که سایت نوشته مثل اینکه آرتروز زانو دارم
واقعا احتمال آرتروز هست؟- ویدا
من دختر19ساله حدود6ماهه که زانودردشدیدی دارم که از استخوان مچ پا شروع میشه به زانو دکتررفتم .رماتیسم نیست !دیگه چی میتونه باشه زانوهاازبین میرن........!- eli
با سلام من 23 سال دارم زانوهایم صدا میدهند در هنگام حرکت و با لمس کردن گویی که غضروف های خرد شده در ان است مشکل زانویم چه میتواند باشد؟- منا

انوبانی نی
دره طالقان
جنگلهای ابر
ساواشی
ارسباران
شهر اویی
قره کلیسا