صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
يکشنبه 6 خرداد 1397
تعداد نمایش:8365
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : شنبه 6 مرداد 1386
چشم
چشمان شما از همان دقیقه ای که از خواب بیدار می شوید مشغول به کار شده و تا لحظه ای که آنها را بسته و به خواب می روید کار خود را ادامه می دهد . آنها صد هزار نوع اطلاعات را در مورد جهان اطرافمان چون شکل ، رنگ ، ابعاد ، نوع حرکت و غیره را در خود ضبط می کنند

کدام عضو بدنتان به شما اجازه می دهد تا کتاب یا نوشته ای را بخوانید یا زیبایی های طبیعت و انسان ها را ببینید ؟ کدام قسمت از بدنتان به شما اجازه می دهد که وقتی ناراحتید گریه کرده و اشک بریزید ؟ کدام عضو از اعضای شما عضلاتی دارند که به شما اجازه می دهد بر روی اجسام مختلف دور و نزدیک متمرکز شودید و آنها را خوب ببنید ؟ اگر حدس می زنید که آن عضو چشم است ، حدس شما کاملا صحیح است !

چشمان شما از همان دقیقه ای که از خواب بیدار می شوید مشغول به کار شده و تا لحظه ای که آنها را بسته و به خواب می روید کار خود را ادامه می دهد . آنها صد هزار نوع اطلاعات را در مورد جهان اطرافمان چون شکل ، رنگ ، ابعاد ، نوع حرکت و غیره را در خود ضبط می کنند ؛ سپس آنها اطلاعات را به مغز شما جایی که مغز این اطلاعات را دسته بندی و پردازش می کند می فرستند و بدین ترتیب است که مغز در می یابد در خارج از بدن انسان چه می گذرد .

شما می دانید و می توانید ببینید که زیبایی و ظرافت چشم ها فوق العاده و خیره کننده هستند . پس زود باشید با ما بیایید تا سفری به قسمت های مختلف چشم داشته باشیم .

چشم قادر است که خوب ببیند

شما با نگاه به چشمانتان در آینه و یا چشم دوستتان می توانید قسمت های مختلف ظاهری چشم را ببینید . بعضی از قسمت های چشم به راحتی با چشم قابل دیدن نیستند .

کره چشم شما به بزرگی یک توپ پینگ پنگ است که در حفره استخوانی کوچکی معروف به کاسه چشم قرار دارد . قسمتی که بر روی چشم قرار گرفته و از آن محافظت می کند پلک نام دارد . پلک کمک می کند که چشم پاکیزه و تمیز بماند و همچنین با چندین مرتبه باز و بسته شدن در هر دقیقه موجب مرطوب ماندن سطح چشم می شود و این چشمک زدن عملی است که بیشتر اوقات بدون اختیار صورت می گیرد اما اختیاری نیز می توان چشمک زد .

همچنین پلک عکس العملی سریع و قوی دارد ، این رفلکس پلک یک پاسخ اتوماتیک به منظور حفاظت از چشم است . مثلا وقتی که نور قوی به چشم شما برخورد می کند پلک ها خود به خود جمع و منقبض می شوند تا در ورود نور فراوان و مضر به چشمان شما جلوگیری کند و همچنین میزان ورود نور را تنظیم کنند . اگر شما یکی از انگشتانتان را به سرعت به چشم دوستتان نزدیک کنید او بی اختیار پلک می زند . پلک دوست شما به صورت اتوماتیکی بسته می شود تا از بروز خطر احتمالی جلوگیری کند . به علاوه خوب است که مژه ها را فراموش نکنیم .


قسمت سفید کره چشم شبکیه نام دارد . شبکیه از ماده ای سختی تشکیل شده که بیشتر کره چشم را در بر دارد . شبکیه مثل پوشش و لباس خارجی کره چشم شما می باشد . خیلی دقیق به قسمت سفید چشمانتان نگاه کنید شما خط های نازک صورتی رنگی را که همانند نخ می مانند می بینید . این ها همان مویرگ های نازک خونی هستند که خون را به شبکیه چشم منتقل می کنند.

قسمتی از شبکیه که در جلوی بخش رنگی چشم قرار دارد قرنیه نام دارد . علیرغم بقیه قسمت شبکیه که سفید رنگ است ، قرنیه شفاف و کاملا روشن است و به نور اجازه ورود از این قسمت را به چشم می دهد . قرنیه به متمرکز شدن نور در هنگام ورود به چشم کمک می کند . این بخش یکی از مهمترین قسمت های چشم به شمار می آید و از بافتی شفاف تشکیل شده است و مثل شیشه براق و شفاف است .

در پشت قرنیه عنبیه و مردمک قرار دارد . عنبیه قسمت رنگی چشم است . ما وقتی می گوییم که فلانی چشم های آبی یا مثلا قهوه ای دارد منظورمان این است که عنبیه چشم او آبی است . ماهیچه هایی به عنبیه چشم متصل است که شکل آنرا تغییر می دهد و این تغییر شکل به کنترل و تنظیم میزان نور ورودی به چشم از طریق مردمک کمک می کند . مردمک دایره سیاه رنگ مرکزی عنبیه است که به نور اجازه ورود می دهد . برای اینکه از چگونگی عملکرد مردمک آگاه شوید میتوانید از یک چراغ قوه استفاده کرده و با روشن و خاموش کردن نور آن به عکس العمل چشم و بزرگ و کوچک شدن مردمک چشم دوستتان دقت کنید . مردمک وقتی نور می تابد کوچک شده و وقتی نور دور شده و هوا تاریکتر می شود باز شده و بزرگتر می شود .

بین عنبیه و قرنیه محفظه ای وجود دارد . این محفظه یا حفره پر از مایع شفافی است که برای چشم اکسیژن ، پروتئین و گلوکز ( نوعی شکر موجود در بدن ) لازم را تهیه می کند .


نور ، عدسی و چگونگی عملکرد آن ها

قسمت های بعدی چشم که می خواهیم در مورد آنها گفتگو کنیم با چشم قابل دیدن نیستند و پزشکان با استفاده از میکروسکوپ های مخصوص می توانند به این قمست های داخلی چشم از جمله عدسی نگاه کنند . پس از ورود نور به مردمک این نور به عدسی برخورد می کند عدسی در پشت عنبیه قرار دارد و شفاف و بی رنگ است . کار عدسی همانند پروژکتور فیلم در یک سینما عمل می کند . دفعه بعدی که به سینما رفتید به پروژکتور که در پشت سر شما نورها و تصاویری که از آن ارسال می شود توجه کنید این نورها از عدسی پر قدرتی عبور می کند که تصاویر را بر روی پرده سینما متمرکز می کند و شما می توانید فیلم را به وضوح ببینید . در چشم شما پرده سینما همان شبکیه است .

شبکیه در قسمت بسیار عقب چشم شما قرار دارد و میلیون ها سلول حساس به نور در آن وجود دارد . شبکیه نورهای دریافتی چشم را گرفته و آنها را به علائم عصبی تغییر داده و به مغز می فرستد . تا اینکه مغز بفهمد که چه چیزی را می بیند .

عدسی به وسیله یک دسته فیبر به چشم متصل شده است . این فیبرها به ماهیچه ای که به ماهیچه چشم معروف است متصل است . این ماهیچه ها نه تنها توانایی خارق العاده ای در تغییر شکل عدسی دارند بلکه شکل عدسی را در موقعیت های مختلف در چشم تغییر می دهند . سعی کنید به چیزی که در فاصله دور از چشم شما قرار دارد نگاه کنید در این حالت شکل عدسی چشم شما تغییر می کند و شما حتی این تغییر را احساس نمی کنید . شما وقتی به اجسام نزدیک نگاه می کنید عدسی چشم شما ضخیم تر شده و وقتی به چیزهای دور نگاه می کنید عدسی چشم شما باریکتر می شود .

بخش حجیمی از چشم در پشت عدسی قرار دارد که زجاجیه نام دارد . زجاجیه ۳/۲ از حجم چشم را تشکیل داده و به چشم شکل کروی می دهد . این قسمت با ماده ای شفاف و ژله ای شیشه مانند ، پر شده است . پس از عبور نور از عدسی ، نور در مایع ژله ای موجود در زجاجیه به پشت چشم می تابد . شبکیه برای پردازش نور از سلول های مخصوص استوانه ای و مخروطی شکل استفاده می کند . چیزی نزدیک به ۱۲۰ میلیون سلول میله ای و ۷ میلیون سلول مخروطی شکل در هر چشم وجود دارد .

سلول های استوانه ای شکل معمولا سیاه و سفید و گاهی هاله هایی خاکستری رنگ می بینند و به ما شکل و ابعاد اجسام مشاهده شده را می گویند . سلول های استوانه ای توانایی تشخیص فرق بین رنگ ها را ندارند ، اما بسیار حساس بوده و به ما اجازه می دهند در تاریکی هم بعضی چیزها را ببینیم .

سلول های مخروطی شکل به رنگ ها حساس بوده و برای انجام وظیفه ، بیشتر از سلول های استوانه ای به نور احتیاج دارند . مخروط ها در روز و هنگام تابش نورهای معمولی و روشن موثرترند . در شبکیه سه نوع سلول مخروطی قرمز ، سبز و آبی وجود دارند که به مشاهده این رنگ ها و دامنه رنگ های دیگر کمک می کند . سلول های مخروطی به تشخیص و حس مجموعه ای از این طیف های نوری کمک کرده و ما را قادر می سازند که رنگ های مختلف را ببینیم . سلول های مخروطی و استوانه ای شکل نورها را پردازش کرده و به شما تصویری کلی از اطرافیان می دهد . شما مثلا می توانید ببینید که پوست دوستتان چه رنگی است و یا لباس های چه رنگی به تن دارید .

گاهی اوقات شکل کره چشم ، عدسی ، قرنیه یا شبکیه فرد تغییر می کند و در نتیجه عمل دیدن به خوبی صورت نمی گیرد .

ممکن است نور در جلو یا پشت شبکیه به جای شبکیه متمرکز شود و وقتی این اتفاق می افتد فرد نمی تواند اجسام و محیط اطراف را به خوبی ببیند .

به منظور رفع این مشکل و یا حل آن بیشتر افراد به خصوص بچه ها از عینک استفاده می کنند . عینک مناسب چشم شما که توسط پزشک تجویز می شود به چشم شما در متمرکز کردن نور بر روی شبکیه و داشتن دید واضح کمک می کند . وقتی انسان ها پیر می شوند معمولا شکل چشم آنها تغییر کرده و به عینک دور بین یا نزدیک بین احتیاج پیدا می کند. احتمالا مثل پدربزرگ یا مادربزرگ شما .تشکیل تصویر در مغز !

به اعصاب بینایی که مهمرین پیغام رسان های چشم به مغز بوده و در پشت چشم قرار دارند فکر کنید . سلول های استوانه ای و مخروطی شکل شبکیه رنگها و اشکالی را که دیده اید و دریافت کرده اید به میلیون ها پیغام عصبی تبدیل می کنند . سپس اعصاب بینایی آن پیغام ها را از چشم به مغز منتقل می کنند ! اعصاب چشم همانند سیم ها و خطوط تلفنی با سرعت بالا عمل می کنند و چشم را به مغز متصل می کنند . شما وقتی یک تصویر را می بینید چشمانتان به مغز تلفن زده و در مورد چیزی که مشاهده می کنید گزارش می دهد و مغز نیز می تواند این گزارش ها را ترجمه کند ، به این صورت که مثلا «گربه» ، «سیب» و یا «دوچرخه» یا هر چیزی را که می بینید .


اشک چشم

گاهی اوقات دوست دارید بلند بلندگریه کنید ، چشم سیستم حمام مخصوص به خود را دارد که همان اشک ها هستند ! در گوشه هر چشم یک سوراخ کوچک وجود دارد که اشک از آن خارج می شود . هر دفعه که شما پلک می زنید . یک قطره کوچک از مایع اشک از پلک بالایی شما خارج شده که به شستشوی جرم ها ، گردوغبار و آلودگی های روی چشم کمک می کند و همچنین اجازه نمی دهد که چشمانتان خشک شود .

مایع اشک از طریق مجرایی که به مجرای اشک معروف است از چشم خارج می شود . شما می توانید سوراخ کوچک محل خروج اشک از این مجرا را اگر کمی پلک پائین چشمتان را به آرامی پائین تر بکشید در گوشه چشمتان مشاهده کنید .

چشمان شما در بعضی مواقع به منظور محافظت از خودشان اشک بیشتری تولید می کنند ، به عنوان مثال زمانی که در یک محیط پر از گردوغبار یا دود آلوده قرار می گیرد ، یا کسی در نزدیکی شما پیاز خرد کند سریع چشم شما شروع به ترشح اشک بیشتر می کند .
چشمان شما بسیار کارآمد و حساس هستند پس به منظور مراقبت از آنها این مراحل و اقدامات را با اجرا در آورید :
ـ در کلاس ها و کارگاه هایی که مواد شیمیایی و ذرات و آشغال های ریز پراکنده بسیاری در هوا وجود دارند و ممکن است به چشمان شما نفوذ کنند مثل کارگاه های نجاری ، فلز کاری و برش ، آزمایشگاه ها و یا کلاس های هنری از عینک ایمنی استفاده کنید .

ـ از عینک های مخصوص ورزشی در ورزش هایی چون شنا ، اسکی ، هاکی و بقیه ورزش هایی که ممکن است در آنها چشم صدمه وارد شود ، استفاده کنید .

ـ در مواقعی که در معرض نور آفتاب شدید قرار می گیرید حتما از عینک آفتابی استفاده کنید . زیرا که نور زیاد به چشم ها صدمه می زند و به مشکلات و بیماری مختلف چشمی چون آب مروارید مبتلا می شوید . ( آب مروارید یک لایه ابر مانند است که در جلو قرینه تشکیل شده و از ورود نور به شبکیه جلوگیری کرده و دید اسنان را با مشکل مواجه می کند . )

چشمان شما برای همیشه تا پایان عمر با شما خواهند بود پس مراقب آنها باشید تا هیچ وقت بینایی خود را خدائی نکرده از دست ندهید ! 

 برای ورود به سایت "ام شارژ" کلیک کنید


نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
به نظر من این مطالب خیلی برای ما مفید است مطمینا حتی گاهی اوقات موجب نجات از مرگ میشود چون ما از بدن و مشکلاتی که ممکن است اتفاق بیفتداطلاع داریم و مخصوصا برای افرادی که مثل من هدفشان پزشکی است با تشکر از به فکر بودن شماعزیزان- زهرا

انوبانی نی