صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
پنج شنبه 31 خرداد 1397
تعداد نمایش:2744
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

دوستی و دوستیابی

بروزرسانی : پنج شنبه 7 آبان 1388
نويسنده : نفيسه زمانى‌نژاد   
اویى، شهر دخمه‌هاى اسرارآمیز
شهر زیرزمینى اویى در زیر بافت شهر نوش آباد به صورت دستکن ایجاد شده و چندین هزار متر وسعت دارد. کلمه اویى یک اصطلاح محلى است که به معمارى دست کن زیر زمینى گفته مى‌شود.
در این منطقه از عمق 4 مترى تا عمق 18 مترى زمین، فضاهاى متعددى از جمله اطلاق، راهرو، چاه‌ها و کانال‌هاى زیادى براى درمان ماندن از دست اشرار کنده شده است. این معمارى بى‌نظیر با این شکل در جهان منحصر به فرد بوده و تا کنون با توجه به آثار به دست آمده در کاوش‌هاى باستانى شناسى، قدمت آن به قبل از اسلام برمى‌گردد.
این مجموعه به عنوان محلى دفاعى و نظامى کاربرد داشته که تا سال 1381 هـ.ش هیچ اطلاعات مستندى در رابطه با این سیستم در دست نبوده است، بلکه در میان عوام و افراد آن منطقه به دخمه‌هاى اسرارآمیز شهرت داشته است.

براى انجام کاوش‌هاى اولیه در این محل، اعتبارى بالغ بر 200 میلیون ریال اختصاص یافت. هدف از اجراى اولیه این طرح، آماده‌سازى فضاهاى مناسب و امکانات لازم براى تسهیل در بازدید گردشگران بوده است. بر اساس نظر کارشناسان، فلسفه‌ى وجودى این شهر، ضعف امکانات دفاعى چون قرار گرفتن در یک موقعیت طبیعى خاص، نبود برج و باروهاى مستحکم و تعداد جمعیت کشاورزنشین این منطقه بوده است.
در کاوش‌هاى صورت گرفته در این شهر علاوه بر کشف یک پدیده‌ى بى‌نظیر که منظور شهر زیرزمینى اویى بوده، به مطالعات مردم‌شناسى، زمین‌شناسى، معمارى و شهرسازى نیز پرداخته شده است. این کاوش‌ها که شامل مرمت آثار و ایستاى زمیـن‌شناسى، مردم شناسى و زبان و گویش شهـرسـازى خـود شهـر نـوش‌آبـاد و تـوصیف سفـال‌هـاى بـه دسـت آمـده بـوده بـه همـراه شـنـاسـنامه، طرح عکس، آمار آنها به استان ارایه‌شده است.
همچنین شهردار نوش‌آباد در مورد این شهر زیرزمینى بیان نموده که اقدامات بـسـیارى براى معرفى این منطقه باستانى به بازدیدکنندگان صورت گرفته من جمله، نگارش کتابى کوتاه با نام رویاى شهرنوش آباد که به معرفى و شناسایى نحوه‌ى پیدایش و کشف دالان‌هاى تنگ و باریک و بلند و پیچ در پیچ و اسرار آمیز معمارى این شهر پرداخته است. این شهر زیرزمینى اثر منحصر به فرد منطقه‌ى نوش‌آباد است که در طى یک سرى حفریات باستانشناسى در زیر شهر تاریخى نوش‌آباد کشف شده و در دوران باستان پناهگاه امن مردم بوده که خود را از دست دشمنان و غارتگران، در امان نگاه مى‌داشتند.


معمارى شهرزیرزمینى اویى:

راهروهاى ورود به داخل این مجموعه از طرق مختلف و به شکل مخفى در منازل یا در داخل قلعه‌ى خشتى در مجاور شهر و یا محل‌هاى پرجمعیت و داخل کانال‌هایى که از زیرخانه‌ها و براى گذر آب قنات‌ها و ... بوده ایجاد مـى‌شـده است. در برخى منازل قدیمى‌تر در قسمت مطبخ‌خانه‌ى آن چاهى براى ورود به این فضاها حفر نموده و در دهانه‌ى چاه را با تنور به شکـل مـاهرانه‌اى پوشانده بودند و در مواقع اضطرارى افراد از داخل تنور وارد شهر زیرزمینى شده و دوباره انتهاى تنور را مسدود کرده به شکلى که هیچ اثرى از ورود به اویى، معلوم نمى‌شده است. راه‌هاى ورود به طبقات بعدى طورى حفارى شده که هر کس قصد ورود به فضاها را دارد ناگزیر باید از پایین به بالا حرکت کند که قدرت دفاعى افراد مهاجم را به صفر مى‌رسانید.
هر فضادارى چندین اطاق و راهرو و توالت مى‌باشد که راهروى ورودى به این فضاها، براى پناه حداقل 10 نفر کافى بوده و در وسط راهروى اصلى در قسمت پیچ راهرو، سکویى کنده شده که محل نشستن نگهبان مى‌باشد. موقعى که نگهبان در این قسمت بود دیگر افراد داخل مجموعه‌ى با خاطرى آسوده به استراحت مى‌پرداختند تا آن که اعلام خطرى از سوى نگهبان داده شود.
براى معطل نگه داشتن دشمن و ایجاد ترس بر دل آنان، تله‌هاى فیزیکى زیادى بر سر راهتان ایجاد مى‌کردند. مثلاً در وسط اطاق‌ها، چاه‌هاى بسیارى عمیقى وجود دارد که تخته سنگى در وسط آن قرار دارد و روى آن را با خاک مى‌پوشاندند و با قرار گرفتن دشمن بر روى تخته سنگ، سنگ دوران شده و دشمن به قعر چاه مى‌افتاد و یا سرگردان کردن دشمن در راه‌هاى پیچ در پیچ که قابل شناسایى نبود.
تو در تو بودن فضاها در این شهر زیرزمینى و به وجود نیامدن کوچکترین مشکل تنفسى از شگفتى‌هاى معمارى این مجموعه است. افراد تا زمانى داخل اویى مى‌ماندند که از برقرارى امنیت داخل شهر اطمینان حاصل کنند. خمره‌هاى که از داخل و بیرون لعاب بوده در داخل فضا کشف شده که نشان آن است براى نگهدارى روغن چراغ و آذوقه به کار مى‌رفته است. آب مصرفى و شرب ساکنان داخل شهر نیز توسط راه‌هاى مخفى که به پایاب‌هاى مرتبط با رشته‌قنات‌ها بوده و از زیر زیرزمین مى‌گذشته تامین مى‌شده است. وجود این تجهیزات در شهر زیرزمینى اویى، فقط براى دوران عدم آرامش و هجوم متجاوزان به شهر نوش آباد بوده تا مردم در مواقع احساس خطر به این پناهگاه امن، راهى شوند.
منبع:isfahanziba.isfahan.ir
 

 برای ورود به سایت "ام شارژ" کلیک کنید

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
بيشتر توضيح بديد در کدام شهرستان و استان قرار داره- arash

آوران
كليه