صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
شنبه 5 خرداد 1397
تعداد نمایش:2598
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

اخذ پذيرش از دانشگاههاي تاجيكستان
خواص گياهان

بروزرسانی : پنج شنبه 7 آبان 1388
مراسم باستانی پیرشالیار
مراسم باستانی پیر شالیار در دو زمان متفاوت در سال بین 15 اردیبهشت و 10 بهمن ماه (همزمان با جشن سده زرتشتی ها ) برگزار شود . مراسم بهاره را کوهساری می گویند که همزمان با طراوت و سرسبزی اورامان کردستان است و در آن به اجرای دف نوازی و سخنرانی درباره ی شخصیت پیرشالیار و توزیع نان محلی می پردازند .
کردستان اصلی ترین محل زندگی قوم کرد است . این استان که در غرب کشور واقع شده در پهنه ی طبیعی خود دنیایی از زیبایی و تنوع را به گردشگران و طبیعت دوستان عرضه می کند .
این منطقه با انبوه کوهستان ها و دشت های پهناور خود گیاهان و جانوران متنوعی را در بر گرفته است و چشم انداز جنگل های زاگرس ، منطقه ای بیاد ماندنی برای گردشگران به وجود آورده است .

استان کردستان در بهار و تابستان آب و هوایی خنک و معتدل دارد و در پاییز و زمستان سرد و یخبندان است و بالقوه دارای پتانسیل گردش های زمستانه و تابستانه می باشد . اورامان ناحیه وسیعی است که سراسر جنوب استان کردستان را در برگرفته و به لحاظ زبانی و سابقه ی تاریخی جایگاه ویژه ای در جمع ساکنان مناطق کردنشین دارد که دو بخش شمال شهرستان پاوه (بخش مرکزی و بخش نوسود )، بخشی از استان کردستان و شامل مریوان و مناطق اطراف آن و مناطقی از کشور عراق را در بر می گیرد .
آن بخش از منطقه اورامان که در داخل مرزهای کشور ایران قرار دارد خود به دو بخش اورامان تخت و اورامان لهون قابل تقسیم است . از مقایسه نقشه تقسیمات کشوری و موقعیت ویژه منطقه اورامان می توان دریافت که منطقه ی اورامان تخت به تمامی ، در استان کردستان و منطقه ی اورامان لهون به تمامی دراستان کرمانشاه قرار دارد .
اورامان در زبان کردی « هورامان » تلفظ می شود . واژه ی اورامان یا هورامان از دو بخش « اهورا » و « مان » به معنی خانه ، جایگاه و سرزمین تشکیل شده است . پس اورامان یعنی سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا ، البته هور در اوستا به معنی خورشید است و هورامان را می توان جایگاه خورشید هم معنی کرد .
در جنوب شرقی شهر مریوان روستایی به نام «اورامانات تخت » قرار دارد که جاده ای به طول هفتاد و پنج کیلومتر آن را به شهر مریوان متصل
می کند .بافت این روستا از لحاظ معماری به صورت پلکانی در شیب تند ساخته شده است و پشت بام منزل پائین به منزله ی حیاط خانه بالاست . این روستا را هزار ماسوله می نامند . دیوار خانه هایی که در این روستا ساخته شده اند به صورت خشک چین یعنی بدون استفاده از ملات و به طور هنرمندانه چیده شده اند . مهمترین مصالح مورد استفاده در ابنیه این روستا، سنگ و چوب است . از آنجایی که روستای اورامان تخت در زمان های قدیم مرکز فرمانروایی سلاطین محلی بوده است ، این روستا را تخت یعنی پایتخت و مرکز سلطنت نامیده اند که البته مردم منطقه معتقدند اورامان تخت زمانی شهری بزرگ بوده است .
بقایای آتشکده های زرتشتی در حوالی روستا نشانگر آن است که مردم این منطقه پیش از اسلام پیرو آئین زرتشت بوده اند . امروزه مردم اورامان تخت به زبان کردی اورامی سخن می گویند . ولی در زبان آنها هنوز واژه های پهلوی ساسانی به چشم می خورد . یکی از چشم اندازهای فرهنگی هورامان جشن « پیرشالیار » است . بعضی او را از شخصیت های قبل از اسلام می دانند و گروهی وی را بعد از اسلام دانسته و سکونتش را در روستا حدود 900 سال قبل می دانند ، درباره ی ایشان حکایتی وجود دارد که می گویند : در زمان های بسیار دور در بخارا پادشاهی زندگی می کرد که دختری داشت به نام «بهار خاتون » این دختر کر و لال بود و تمام حکما نتواسنته بودند بیماری دختر را علاج کنند .
از دیگر سوی در منطقه اورامانات کردستان مردی به نام پیرشالیار زندگی می کرد که صاحب کرامات و معجزات بود و شهرتش عالمگیر شده بود . چون خبر معجزات پیرشالیار به بخارا می رسد ، شاه دخترش را همراه با برادرش وعده ای دیگر به منطقه اورامانات کردستان می فرستند . آنها وقتی به نزدیکی روستایی که پیر در آن زندگی می کند می رسند ، دخترپادشاه احساس می کند که گوشش شنوایی خود را به دست آورده و صداها را می شنود .
از آنجا که پادشاه اعلام کرده بود که هرکس بیماری دخترش را علاج کند می تواند آن را به همسری برگزیند ، پیرشالیار قبول می کند و چون از مال دنیا چیزی نداشت ، اهالی کمک می کنند و برای او جشن عروسی را به عهده می گیرند . پیرشالیار قبل از مرگش وصیت می کند تا آخر دنیا مراسم سالگرد عروسی اش را همه ساله برگزار کنند . مراسم باستانی پیرشالیار در دو زمان متفاوت در سال بین 15 اردیبهشت و 10 بهمن ماه ( همزمان با جشن سده زرتشتی ها ) برگزار می شود . مراسم بهاره را کوهساری می گویند که همزمان باطراوت و سرسبزی اورامان کردستان است و در آن اجرای دف نوازی و سخنرانی درباره ی شخصیت پیرشالیار و توزیع نان محلی می پردازند .
منبع:ماهنامه ی بین المللی هنر پارسی ،شماره17

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما

انوبانی نی
عصارخانه شاهی
دیوار گرگان
حسنلو