صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
پنج شنبه 31 خرداد 1397
تعداد نمایش:4286
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

دوستی و دوستیابی
خواص گياهان

بروزرسانی : جمعه 20 فروردين 1389
نويسنده : حمید وثیق زاده انصاری   
آیا ثبت بین‌المللی اختراع می‌تواند برای شما مفید باشد؟
بسیاری از مخترعینِ به‌ویژه جوان پس از اختراعِ خود و تصمیم به منتفَع شدن از حاصلِ اختراع خویش تصور می‌کنند که با ثبتِ به‌ویژه بین‌المللیِ اختراعِ خود می‌توانند با اتکا به حمایت‌های قانونی به‌راحتی از فروشِ محصولاتِ اختراعی خود منافع سرشار کسب نمایند و بعضاً با مبنا قرار دادن این تصور دچار مال باختگی و احیاناً یأس می‌گردند. مطالعه ی نظریات یک کارشناس آمریکایی در این رابطه که در زیر به ترجمه ی آن اقدام شده است آموزنده است :


بیایید فرض کنیم که طرح شما دارای قابلیت‌هایی است و شما مایلید از قِبَلِ آن منتفَع شوید.
اولین چیزی که شما نیاز دارید بدانید این است که در آمریکا یک پَتِنت (patent) فقط مجوزی است برای تحت تعقیب قانونی قرار دادن ، نه تضمینی برای اینکه دولت از شما حمایت خواهد کرد. برای حمایت کردن از خودتان و پتنت تان باید قادر باشید وُکلایی را استخدام کنید و در خلال پروسه‌ی قانونی درصورتی‌که از پتنتِ شما سوء استفاده شده باشد به آنها هزینه بپردازید.
دومین مطلب این است که وقتی پتنت شما ثبت شد تمامِ طرح شما از طریق اداره‌ی پتنت ایالات متحده به‌صورتِ آن‌لاین دردسترس قرار خواهد گرفت. در همان فردای این اتفاق تمامِ کسانی که قرار است به‌زودی رقیب شما شوند درحالِ استخراجِ شماره‌های سریالِ شما از پرونده و کار روی وِرژن‌های خود از طرح شما خواهند بود.
و آخر اینکه درخواست پتنت ، سِرچ پتنت برای کارهای قبلی ، و دفاعیات از ایده‌اتان می‌تواند بسیار گران باشد.
بنابراین ، مگر اینکه شما درحالِ کار برای یک شرکت بزرگ باشید یا شخصاً ثروت زیادی داشته باشید ، تشکیل پرونده برای کسب پتنت ایده‌ای بسیار بد است حتی اگر از عهده‌ی آن برآیید.

آنچه که باید شما انجام دهید در اینجا ارائه می‌شود:
 

1- یک نمونه‌ی کاری، یا حداقل مکانیسم قابل باوری برای نمایش فن‌آوری‌تان، بسازید. اگر نمی‌توانید فن‌آوریِ خود را در دنیای واقعی به‌نمایش بگذارید تمامِ آنچه شما دارید فقط یک خواب و خیال است و شما باید به‌جای ثبت اختراع به‌فکر نوشتنِ یک رُمّان افسانه‌ی علمی باشید.
2- طرحی تجاری تهیه کنید که نشان دهد به‌نظر شما چه کسانی خریدارِ محصول شما خواهند بود و مزایای محصول شما نسبت به محصولات مرسوم یا دیگر فن‌آوری‌های رقیب چیست.
هرگز هیچ‌کدام از جزئیات فن‌آوری خود را برای هیچ‌کس فاش نکنید حتی مادرتان، بهترین دوستتان، یا حتی حیوان خانگی‌تان.
3- به شرکت‌های کوچکتری که ممکن است قادر به استفاده از ایده‌ی شما باشند نزدیک شوید.
4- ترتیبی دهید که مقامی از آن شرکت یک توافق‌نامه‌ی عدم افشا (NDA یا non-disclosure agreement) با شما امضا نماید و قبل از ورود در مذاکره با شرکت از وکیل‌تان بخواهید که قانونی بودنِ این توافق‌نامه را بررسی کند.
5- فن‌آوریِ جدیدتان را به‌نمایش بگذارید و طرح تجاری‌اتان را ارائه نمایید. تنها آن‌مقدار از فن‌آوری‌تان را فاش نمایید که ثابت نماید که فن‌آوری واقعاً وجود دارد.
6- اگر همه چیز خوب پیش رود و شرکت مورد نظر ایده‌ی شما را بپسندد آنگاه زمانِ درخواست برای یک قراردادِ دوجانبه‌ی قانونی و پرداختی از طرفِ شرکت به شما برای فن‌آوریِ موجود در پشت ایده‌ی شما فرا رسیده است. فراموش نکنید دریافت حق‌الشرکه در فروشِ هر واحدِ تولید شده می‌تواند بسیار سودآورتر از فروشِ یکجایِ فن‌آوری اتان باشد.

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
مخترع و معروف شوید ثبت اختراع بنام متقاضی تضمینی قانونی و عضویت در انجمن مخترعین09382632553 با مهندس جماعت دارای دهها اختراع عضو بنیاد نخبگان کشور
- لیلی

آوران
دیوار گرگان