صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
شنبه 5 خرداد 1397
تعداد نمایش:2578
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : جمعه 20 فروردين 1389
منبع : طرقبه آنلاین
اینجا سرطان، صدای ما را از گردن می‌شنوید.
پیدایش یک غده در گردن نشانه بیماری‌های گوناگون است و در بعضی موارد می‌تواند زنگ خطر سرطان باشد
گردن از محل‌هایی است که به دلیل در معرض دید بودن، به آسانی می‌توان ضایعات آن را تشخیص داد. پیدایش یک غده در گردن نشانه بیماری‌های گوناگون است و در بعضی موارد می‌تواند ناقوس سرطان را به صدا در آورد.
شما چند سال دارید، مرد هستید یا زن؟ دختر خانم یا آقا پسر؟ غده در کجای گردن شما پیدا شده است؟ در جلوی گردن، در قسمت‌های طرفی گردن یا پشت گردن؟ پاسخ شما هر چه باشد، جواب ما هم متفاوت خواهد بود.


● غده و کودک
اگر کودک و نوجوان خود را خوب معاینه کنید در تعداد زیادی از آنها غدد کوچکی پیدا می‌کنید که در قسمت‌های طرفی گردن قابل لمس هستند. این غدد می‌توانند در جلو و یا عقب عضله اصلی گردن که به طور کامل قابل مشاهده است، لمس شود. اینجا محل پیدا شدن غدد لنفاوی است که به دلایل گوناگون بزرگ می‌شوند. در نوجوانان و کودکان مهم‌ترین دلیل بزرگی این غدد لنفاوی در گردن، فرآیندهای التهابی است. این غدد به طور معمول کوچک هستند و از یک سانتی‌متر بزرگ‌تر نیستند. به فرزند دلبندتان اطمینان بدهید که با توجه به کوچکی غدد لنفاوی و متعدد بودن آنها، مشکل جدی وجود ندارد و این غدد پس از مدتی کوچک‌تر شده و یا از بین می‌روند.
● غده و خانم جوان
وجود همین غدد لنفاوی در یک خانم جوان که سن نوجوانی را پشت سر گذاشته، به خصوص اگر بزرگ‌تر از یک سانتی‌متر باشد و متعدد شده باشند، نیازمند بررسی‌های جدی‌تر است. در این‌گونه موارد به سراغ سایر اعضا می‌رویم. اگر بیمار کم خون شده، رنگ او زرد یا پریده است و تب می‌کند و یا نمی‌کند، هر یک نشانه‌ای متفاوت از یک بیماری هستند. علل مهمی که این غدد را بزرگ می‌کند عبارت‌اند از: سل که به طور معمول به سل غدد لنفاوی معروف است و سل گاوی نیز گفته می‌شود. این غدد با انتقال باسیل سل از حیوانات بزرگ شده، نشانه‌های عمومی سل در آنها وجود ندارد و خطر انتقال هم برای دیگری موجود نیست.
سایر بیماری‌های خوش خیم مثل سارکوئیدوز هم می‌تواند غدد لنفاوی را بزرگ کند.
گاهی عفونت یک دندان نهفته هم با بزرگی غدد لنفاوی همراه می‌شود.
تشخیص قطعی در این موارد نمونه‌برداری از غدد به وسیله جراح است اگر چه در معاینه هم می تواند تا حدودی به تشخیص برسد.
● زنگ خطر سرطان
بزرگی غدد لنفاوی گردن، بدون درد، به خصوص اگر با کم‌خونی همراه باشد در خانم‌های جوان و یا مردان جوان می‌تواند زنگ خطر سرطان باشد. بررسی این بیماران به وسیله همکاران متخصص ضروری است و تشخیص قطعی آن هم، نمونه‌ برداری از سوی جراحان است. سرطان غدد لنفاوی در جوانان لمفوما خوانده می‌شود که می‌تواند از نوع هوچکین و یا غیر از آن باشد.
درمان سرطان غدد لنفاوی با شیمی درمانی است و جراحی تنها برای تشخیص اولیه به کار می‌رود. سرطان غدد لنفاوی از نجیب‌ترین سرطان‌ها به حساب می‌آیند و با تشخیص و درمان به موقع بیمار می‌تواند زندگی عادی خود را داشته باشد. سرطان سیستم لنفاوی به‌خصوص در سنین بالا می‌تواند بدون بزرگی غدد لنفاوی هم ایجاد شود. در هر حال این نوع سرطان نجیب بوده و قابلیت درمان مناسب را دارد.
● غده و سالمند
اگر سن شما از ۵۰ سال گذشته است و به طور ناگهانی یک غدد لنفاوی بزرگ در گردن پیدا ‌کنید، لازم است به دنبال علت آن بروید. در بعضی مواقع علت این بزرگی در حلق شماست به خصوص اگر اهل استعمال دخانیات باشید. گاهی در تیرویید است و زمانی دورتر از آن و خبر از بعضی سرطان‌های داخل شکم می‌دهد. وقتی صدای شما برای دومین بار دورگه می‌شود یعنی یک بار در هنگام بلوغ و یک بار هم در ۵۰ سالگی و بالاتر که اوج رسیدگی یک انسان است باید فکر کنید سیگار برایتان زحمت درست کرده است. البته منظور این نیست که سرماخوردگی‌ها و لارنژیت‌های ویروسی را فراموش کنید ولی به هر حال در غیر این موارد باید به فکر بدخیمی‌ها باشید. زنجیره لنفاوی در گردن به دلیل ارتباطی که به داخل دهان و حلق و حنجره، قفسه صدری و شکم دارد می‌تواند نمایانگر وضعیت این احشا و اعضا باشد.
اگر نوه خود را که چند ماهی از عمر او گذشته است بغل می‌کنید و متوجه بزرگی یک طرفه گردن او می‌شوید، اشتباه نکرده‌اید، ممکن است این بزرگی‌ها اشکالات مادرزادی گردن باشد. به طور معمول توده‌های گردنی در این سن توخالی بوده و خوش خیم هستند. نباید در مورد آنها نگران شد. اگر چه در بعضی موارد چاقوی جراح حلال مشکلات خواهد بود.
به هر حال از امروز به گردن خود احترام بگذارید و از معاینه آن غفلت نکنید که می‌تواند نمادی از سلامت سایر دستگاه‌های بدن شما نیز باشد. ‌
دکتر محمداسماعیل اکبری استاد دانشگاه و رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما

انوبانی نی
تخت جمشید
جنگلهای ابر
ساواشی
ارسباران
شهر اویی
قره کلیسا