صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
جمعه 1 تير 1397
تعداد نمایش:17069
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

تصاوير ماهواره اي طرقبه
ويزاي آنلاين تاجيكستان

بروزرسانی : يکشنبه 28 فروردين 1390
منبع : بي بي سي فارسي
تعیین شرایط ازدواج با اتباع خارجی در تاجیکستان
پارلمان تاجیکستان با اصلاح قانون خانواده این کشور محدودیت‌هایی در زمینه ازدواج اتباع تاجیک با شهروندان خارجی به راه انداخته است.

 

بر اساس این اصلاحات که روز چهارشنبه 26 ژانویه در اجلاس پارلمان تاجیکستان تصویب شد، اتباع خارجی باید قبل از ازدواج با شهروندان تاجیک مدت یک سال در این کشور زندگی کرده و طبق عهدنامه عقد نکاح برای همسر خود منزل مسکونی تأمین کنند.

همچنین، در این سند به نگاه و بین (مراقبت) حتمی همسران کارناشایم (غیر مستعد به کار) و فرزندان از جانب زن یا شوهر خارجی تأکید شده است.

عبدالمنان خالق اف، معاون وزیر دادگستری تاجیکستان که پیش‌نویس این سند را به مجلس نمایندگان پارلمان ارائه می‌کرد، ضرورت این اقدام دولت را افزایش مریوط به موارد ازدواج اتباع تاجیک با خارجیان و نقض حقوق شهروندان تاجیک پس از طلاق خواند.

طبق اطلاع وزارت دادگستری تاجیکستان، در ظرف پنج سال اخیر 2696 تن از اتباع تاجیک با شهروندان خارجی ازدواج کرده و در این مدت 600 نفر طلاق گرفته‌اند.

آقای خالق اف گفت که عده‌ای از اتباع تاجیک در ممالک خارجی به سفارتخانه‌ها و کنسولگریهای تاجیکستان و در داخل کشور به وزارت خارجه از نقض حقوقشان شکایت کرده‌اند، اما به دلیل نداشتن سندهای حقوقی در این زمینه کمک به این افراد دشوار بوده است.

گفته می‌شود اتباع تاجیک، بخصوص زنان و دختران، عمدتا با شهروندان افغانستان، ایران، ترکیه، چین، هند، ژاپن، آلمان و پاکستان ازدواج کرده‌اند.

نمایندگان پارلمان گفتند که در برخی موارد اتباع خارجی با اهداف غرضناک، از جمله، دریافت شهروندی تاجیکستان یا بود و باش موقت در این کشور، با اتباع تاجیک ازدواج می‌کنند.

از این لحاظ، آنها خواستار ایجاد محدودیت در ازدواج شهروندان تاجیک با اتباع خارجی شدند.

سعیدعمر حسینی، نماینده پارلمان و معاون رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، از پیشنهاد قبلی دولت تاجیکستان در باره 3 سال اقامت اتباع خارجی در این کشور برای ازدواج پشتیبانی کرد.

اما شکورجان ظهوراف، رئیس مجلس نمایندگان، 3 سال را طولانی خوانده و گفت که ممکن است در این مدت طرفها تنها نکاح اسلامی کرده و حتی این خانواده‌ها از هم پاشند.

همچنین، آقای ظهوراف بند مربوط به تأمین منزل خصوصی برای همسر تاجیک اتباع خارجی را همانند مهر اسلامی و نوعی نقض حقوق اتباع خارجی عنوان کرد.

جمعه‌خوان دولت اف، نماینده رئیس جمهوری در پارلمان، به نوبه خود گفت: "باید در قانون خانواده مفهوم "تامین منزل" مشخص می‌شد. زیرا امکان دارد شهروند خارجی منزلی را کرایه گرفته و پس از طلاق، همسر و فرزندانش بدون سرپناه مانند."

به گفته آقای دولت اف، بیشتر شکایات اتباع تاجیک از همسران خارجی خود به مسئله تأمین منزل بعد از طلاق ربط می‌گیرد.

در همین حال، کارشناسان حتمی شدن عهدنامه یا قراراد ازدواج با اتباع خارجی را یک گام مهم در زمینه حمایت از حقوق شهروندان تاجیک، بخصوص زنها، تلقی کرده و می‌گویند که بستن چنین عهدنامه میان زن و شوهر تاجیک نیز باید حتمی شود.

هر چند به گفته مسئولان وزارت دادگستری تاجیکستان، قرارداد ازدواج در این کشور از سال 1998 جاری شده، اما بیشتر عروس و دامادها از آن صرف نظر می‌کنند.

از سوی دیگر، حورالنسا غفارزاده، رهبر سازمان غیردولتی "اشتی ملی"، ایجاد موانع و محدودیتهای زیاد برای ازدواج اتباع تاجیک با خارجیان را غیر قابل قبول خواند.

به گفته خانم غفارزاده، تعداد زنها در تاجیکستان در مقایسه‌با مردها بیشتر بوده و افزون بر این، برخی از مردهای تاجیک در روسیه و کشورهای دیگر با زنهای خارجی ازدواج کرده و زن و فرزندان خود در زادگاهشان را ترک می‌کنند.

به اعتقاد او، باید به زن تاجیک امکان انتخاب شوهر داده شود، تا بتواند با سلیقه خود نامزدش را از هر کشور خارجی پیدا کند.

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
با سلام
من دوست دارم جهت ازدواج با یک خانم از تاجیکستان آشنا بشم و امید وارم این اتفاق بیفته- شاهپور
با سلام
من دوست دارم جهت ازدواج با یک خانم از تاجیکستان آشنا بشم و امید وارم این اتفاق بیفته- شاهپور
سلام
من ازدواج ناموفق داشتم وحاصلش دخترم است که بامن زندگی میکند
رشته ام عمران ودارای کارو درامد هستم
چطورمیتونم معرفی بشم به کسی باشرایط خودم از تاجیکستان برای ازدواج
وحتی اقامت در ایران
ممنون- محمدرضا
بادودمن مردی هستم ۵۰ ساله هاشق تاجکستان احساس می کنم که متعلق به کشور و ملت تا جک دارم گر چه متولد ایران هستم اما دوست دازم با یک زن تاجیک ازدواج کنم خانمی نجییب لطفا مرا را هنما یی کنید حق نگهدا ر
- محمد علی قند پور ا ز تهران
سلام . من مهدی هستم ۴۴ ساله از اهواز دوست دارم با یه خانم پاک و مسلمان از کشور تاجیکستان ازدواج کنم و به شدت ایران را دوست دارم و ایران را با هیچ کشوری عوض نمیکنم چون ایرانی وجدان و احساس و عاطفه دارد لذا دوست دارم خانم تاجیکستانی بگیرم و برای زندگی به ایران بیاورم من را راهنمایی کنید . فوری- مهدی
تاجیکستان یک کشور فقیر هست و البته زندگی سنتی بجز در شهرهای بزرگ رواج داره، پس دختر مردم رو بدبخت نکنید اگر نمی خواهید در تاجیکستان زندگی کنید- ایرانی
با سلام من دوست دارم با یک دختر تاجیک ازدواج کنم از کشور تاجیکستان، لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر- عباس
موفقیت برای تمام فارسی زبانان- پارسا
سلام
من یک تاجیک افغانی هستم
کشورهمزبان تاجکستان رادوست دارم امامردم شریف تاجیکستان درنوشتن اززبان روسی ودرحرف زدن چراازفارسی استفاده میکنند- عتید پارسا
با سلام عباس هستم ۵سال تاجیکستان بودم به هیچ وجه نه مردم نه کشور تاجیکستان با مردم ایران هم فرهنگ نیستند.- عباس
یه مرد ۴۴ ساله هستم دوست دارم با یه دختر پاک و مومن و با خدا از کشور تاجیکستان ازدواج کرده و در ایران بهترین کشور دنیا زندگی کنم چکار باید کرد . من عاشق ایرانم- مهدی
۴۵ساله میخوهم با یک دختر تاجیک وزیبا ازدواج کنم شرایط زندگیم متوسط در استان البرز لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر- مسعود
باسلام.من اهل تهران هستم 38سالمه.مایلم بایک دخترتاجیک یاازبک ازدواج کنم.ودرکشورتاجیکستان یاازبکستان سکونت کنم.آیاامکانش هست راهنمایی کنید لطفآ.مرسی- رضا
سلام من دوسال هست که با یک دخترتاجیک ازدواج کردم خیلی هم خوشبخت هستیم!تازه شناسنامه ایرانی هم برای خانمم گرفتم و الان مشهدسکونت داریم!- رمضان یوسف زاده
سلام من دوسال هست که با یک دخترتاجیک ازدواج کردم خیلی هم خوشبخت هستیم!تازه شناسنامه ایرانی هم برای خانمم گرفتم و الان مشهدسکونت داریم!- رمضان یوسف زاده
درود-44سال دارم و راغب به ازدواج با یک زناز تاجیکستان می باشم ,در صورت امکان مرا
راهنمایی بفرمایید- رضا
با سلام و عرض ادب خواسته من با مهران یکیست من هم تصمیم دارم با یک زن فارسی زبان تاجیک یا ازبکستان ازدواج کنم آیا سایتی برای این موضوع دایر میباشد- دانشمند
سلام . من مجرد و چهل سال دارم . علاقه به دختران و زنان ایرانی .برای ازدواج ندارم با توجه به زبان مشترک ما با تاجیکستان ایا میتوانم انجا ازدواج کنم . لطفا به من کمک و راهنمایی کنید. سپاسگذارم- مهران
سلام
آیا سایتی برای معرفی ازدواج برای فارسی زبانان اسیای مرکزی بویژه تاجیکستان و فارسی زبانان تاجیک ازبکستان وجود دارد- علی

انوبانی نی