صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
پنج شنبه 31 خرداد 1397
تعداد نمایش:4067
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : پنج شنبه 28 بهمن 1389
نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان خمین
شهرستان خمین با ‪ ۲۳۹۶‬کیلومتر وسعت در جنوب غرب استان مرکزی ، زادگاه بزرگ معمار انقلاب اسلامی است که هم به دلیل انتساب به نام حضرت امام (ره) و نیز وجود مناطق زیبا جذابیت خاصی برای گردشگران داخلی و خارجی دارد. این شهرستان دارای دشتهای پهناور زیبا و کوههای متعدد با قلل پوشیده از برف ، همچنین آبشارهای دیدنی ناشی از ذوب برف و یخ، مناظر زیبایی‌را مقابل چشمان هر بیینده‌ای قرار داده‌است.

وجود متبرک ‪ ۳۶‬امامزاده‌و مکانهای مذهبی و در عین حال تاریخی ، میهمانان این خطه و عاشقان ولایت را نیز از سویی به زیارت می‌طلبد. مناظر طبیعی در روستاهای شهرستان خمین ، نگاه هر دوست دار طبیعت را به شدت مجذوب خود می‌کند.
▪ بیت قدیمی حضرت امام خمینی (ره)
مهمترین اثر تاریخی که موجب سفر گردشگران و میهمانان زیادی به خمین می‌شود، خانه قدیمی و تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در مرکز این شهر است. منزل پدری امام راحل در خمین ، قلعه تدافعی بوده که هنگام حمله اشرار و غارتگران ، محلی امن برای اهالی بی‌دفاع محسوب می‌شده‌است. سبک ساختمان‌سازی این خانه مربوط به عصر قاجار است و قدمت آن به حدود ‪ ۱۷۲‬سال می‌رسد که در مجموعه این بیت پنج خانه بزرگ و یک خانه کوچک است. امام خمینی (ره) در سال ‪ ۱۲۸۱‬هجری شمسی در پنج دری مشرف به حیاط بزرگ که درهای آن رو به غرب باز می‌شوند متولد شده‌است. قسمت اصلی ساختمان بیت ، دارای یک ورودی اصلی شامل هشتی راهروی ارتباطی یا زیرطاقی ، اندرونی ، بیرونی و محل نگهداری حیوانات و یک باغ کوچک بوده است.
▪ مسجد جامع
مسجد جامع خمین واقع در انتهای بازار این شهر به مساحت سه هزار مترمربع با دو سبک معماری قدیم و جدید بنا شده‌است. بافت معماری قسمت قدیمی مسجد بیش از یک متر در عمق زمین احداث شده‌و سقف نیز به صورت ضربی با آجر قرمز و نخودی ساخته شده‌است. بافت کالبدی این مسجدطوری طراحی شده است که در زمستان هوای داخل آن گرم و در تابسان خنک و مطبوع است. برای ورود به داخل مسجد جامع خمین ، باید چند پله را به سمت پایین طی کرده و سپس به فضای داخلی وارد شد.
▪ قلعه سالار محتشم
قلعه "سالار محتشم" توسط مرحوم "میرزا علی‌خان کمره‌ای " معروف به سالار محتشم ساخته شده‌است و تاریخ ساخت آن به اواسط دوره قاجاریه می‌رسد. این بنای تاریخی در محله قدیمی شهر"قلعه" واقع شده است و شامل یکهزار مترمربع عمارت‌های اشرافی و بزرگ در درون یک باغ است. جلوی اتاق‌های این بنا یک ایوان بزرگ قرار دارد که از دو طرف بوسیله پله به حیاط ارتباط دارد. نمای بیرونی ساختمان اصلی دارای ستونهای گچبری شده و زیبا ، همچنین سر درهای مزین شده بسیار جلب توجه می‌کند. آمدن میرزا کوچک خان جنگلی به این قلعه برای گرفتن کمک ، حمله اشرار به خمین و دفاع و مقابله با آنها از جمله رویدادهای تاریخی است که این مکان تاریخی شاهد بوده‌است. قلعه‌سالار محتشم خمین با قدمت ‪ ۱۲۰‬سال مربوط به اواخر دوره قاجاریه در حال حاضر در تملک میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی است. طرح و ساختار قلعه و عمارت براساس فرهنگ معماری ایرانی استوار شده است بطوریکه می‌توان عناصر معماری تاریخی همچون گوشواره ، سردابه ، ایوان و گرمخانه را در آن مشاهده کرد.
این عمارت شامل یک بخش شبستانی و یک بخش اعیان‌نشین در پایین و یک بخش اعیان‌نشین در طبقه فوقانی است.
▪ قلعه‌های تدافعی خمین
در سنوات گذشته که تاخت و تاز اشرار و دشمنان وجود داشته‌است ، مردم هر دیار و حتی روستاها برای دفاع و در امان ماندن از آزار مبادرت به ساختن دژ یا قلعه‌های نظامی امنیتی می‌کردند تا از این طریق مورد حمله غافلگیرانه قرار نگیرند. حدود ‪ ۱۱۷‬باب از این نوع قلعه‌ها در خمین شناسایی شده‌است که در مجموع ‪ ۳۶۸‬برج دیدبانی و تدافعی نیز داشته‌اند.
▪ کوه بوجه (سلطان)
یکی دیگر ار تفرجگاهای شهر خمین کوه بوجه است ، بوجه به معنای " برنده سیاهی‌ها " یعنی تیغ آفتاب ، در ظاهر کوهی کوچک و تک افتاده و شبیه به یک زنگوله بزرگ در وسط دشت خمین است. این کوه کوچک همواره با شادی و غم مردم خمین شریک بوده‌است ، حمله اشرار معروف به رجبعلی ، و پناه بردن زن و بچه‌ها به بوجه و دفاع در فراز کوه از نمونه‌های آن است. " کوه‌بوجه یا بوجه‌سلطان" در جنوب شهر خمین قرار دارد و شهرت آن نه به دلیل جثه فیزیکی ، بلکه به سبب مکانی برای بروز برخی رفتارهای فرهنگی مردم این منطقه‌است. بوجه ، تفرج گاهی زیبا برای گذراندن اوقات فراغت و محل گردآمدن اهالی خمین و روستاهای نزدیک در ایام مختلف بخصوص ‪ ۱۳‬نوروز است. این کوه با تمام کوچکی و دورافتادگیش از دایره کوههای اطراف ، دارای پوشش گیاهی کوهستانی و متفاوت با دشت اطرافش است. در این پوشش گیاهی نوعی لاله کوچک قهوه‌ای مایل به سیاه، لاله سرخ و زرد، زنبق کوهی ، انواع گل حسرت ونوروزک ، گونه‌هایی ازکلاغک ، هوم ، گل ماهور، میخک ، گونه‌های نعناییان و خواجه‌باشی وجود دارد.
▪ امامزاده محمد مالک
بقعه‌متبرکه " محمدابن مالک اشترنخعی" فرزند سردار بزرگ حضرت علی (ع) واقع در روستای " گوشه محمدمالک" نیز از دیگر دیدنیهای شهرستان خمین است که هر ساله و بخصوص سیزدهم نوروز جمع زیادی از مشتاقان و ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (س) را به سوی خود فرا می‌خواند.
▪ امامزاده ریحان
امامزادگان "عبدالعلی" در روستای ریحان از نوادگان امام سجاد(ع) و بی‌بی خدیجه خاتون در روستای حشمتیه دختر امام موسی کاظم (ع) از میان سایر امامزادگان این شهرستان از توجه بیشتری برخوردارند.
▪ قلمستان روستای گوشه محمدمالک
قلمستان روستای گوشه محمد مالک از جمله مناظر بسیار زیبایی است که در کوهپایه این روستا یکی از تفرجگاههای زیبای خمین را پدید آورده است. با گرم شدن هوا انبوه درختان سرو در کنار رودخانه، این تفرجگاه محلی را زیبا و جذابتر می‌کند. شهرستان خمین با دو بخش و دو شهر در جنوب غربی استان مرکزی ، ‪ ۱۳۰‬هزار نفر جمعیت دارد.
نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
به نظرم واقعا جالب نبود.- مهم نیست

انوبانی نی
تخت جمشید
پاسارگاد
کندوان
ارسباران
شهر اویی
قره کلیسا