صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
يکشنبه 6 خرداد 1397
تعداد نمایش:7734
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

اخذ پذيرش از دانشگاههاي تاجيكستان
خواص گياهان

بروزرسانی : جمعه 20 فروردين 1389
مفصل گیجگاهی - فکی ، دردها و درمان‌ها
دردهای مفصلی یکی از نشانه‌های ورود به دوران میانسالی و پیری است. دردهای مفصل زانو بسیار شایع است و مفاصل دیگری مثل مچ‌های دست و پا هم گاه و بیگاه دچار درد و التهاب می‌شوند. دردهای این‌گونه مفاصل شایع‌اند، آنها را خوب می‌شناسیم و می‌دانیم با آنها چگونه کنار بیاییم اما مفصلی در بدن وجود دارد که به واسطه وظایف خطیری چون حرف زدن و جویدن بسیار پرکار است و التهاب و درد آن (‌‌اگر روزی اتفاق بیفتد) بسیار دردسرساز است.

 در جایی نه چندان دور از گوش‌های شما، بین استخوان فک پایین و استخوان گیجگاهی جمجمه، مفصلی وجود دارد که بار تمام حرکت‌های فک شما اعم از جویدن، حرف زدن، خمیازه کشیدن، فریاد زدن و... را به دوش می‌کشد و اگر به دنبال اضطراب‌های روزانه خود شب‌ها دندان‌قروچه می‌کنید، این مفصل مثل یک سنگ صبور تمام فشارها را به جان می‌خرد. نام این مفصل <مفصل گیجگاهی - فکی> است.
اگر مفصل گیجگاهی - فکی شما خوب و درست کار کند، به هیچ‌وجه متوجه آن نخواهید بود. این خصوصیت مخصوص تمام اعضای بدن است. وقتی اعضای بدن‌مان سالم‌اند و به خوبی کار می‌کنند، هرگز متوجه حضور آنها نیستیم. به‌طور مثال به یاد نداریم که قلبی داریم که دقیقه‌ای ۷۰-۸۰ بار در سینه‌مان می‌تپد اما وای به روزی که عضوی دچار بیماری شود...
بیماری مفصل گیجگاهی - فکی ممکن است خود را با علایمی این‌گونه نشان دهد:
▪‌ سختی و درد هنگام حرکت فک پایین
▪ سردرد مخصوصا اگر در دو طرف سر اتفاق بیفتد
▪ دندان‌دردهای مبهم
▪ اختلال در باز کردن دهان
▪ درد و خستگی هنگامی که یک خوراکی سفت را می‌جویم
▪ سروصدا در مفصل فک
▪ گوش‌درد
▪ گردن‌درد
▪ دندان‌قروچه و یا فشردن دندان‌ها به هم هنگام خواب یا بیداری
متوجه می‌شوید که بیماری مفصل فکی ممکن است خود را به گونه‌های عجیب و غریبی حتی دندان‌درد و گوش‌درد بروز دهد. درد یا محدودیت حرکتی که به دنبال بیماری این مفصل اتفاق می‌افتد، ممکن است درجات گوناگونی داشته باشد. درد ممکن است از یک ناراحتی اندک تا دردهای کشنده و غیرقابل تحمل متغیر باشد. محدودیت حرکت فک هم ممکن است از مختصری ناراحتی هنگام باز کردن فک تا قفل شدن کامل فک اتفاق بیفتد. اغلب مواقع این ناراحتی یک بیماری پیش‌رونده است و اگر درمان نشود، وارد مراحل جدی‌تر و وخیم‌تری خواهد شد بنابراین لطفا اگر در عملکرد فک خود و مفصل گیجگاهی - فکی‌تان مختصری اشکال احساس می‌کنید، آن را سرسری نگیرید و در این مورد با یک دندانپزشک مشورت کنید.
● میگرن، فک و افسردگی!
دردهای مفصل گیجگاهی - فکی، اغلب با اختلال و درد در اعضای دور و بر آن همراه است. یکی از این دردها، درد در عضله گیجگاهی سر است. در واقع التهاب مفصل گیجگاهی فکی ممکن است به درد و التهاب در عضله نزدیک آنکه به عضله گیجگاهی معروف است، منتهی شود. اگر می‌خواهید بدانید این عضله در کجا قرار گرفته است، دو دست خود را روی شقیقه‌هایتان بگذارید و بعد دندان‌هایتان را روی هم فشرده، آنها را روی هم بلغزانید. در این حالت انقباض قوی عضله‌های گیجگاهی را زیر دست‌هایتان احساس می‌کنید.
اختلال در کار مفصل فکی ممکن است بدون هیچ علامت دیگری تنها سردردهای شدید و دوره‌ای خصوصا در ناحیه شقیقه‌ها ایجاد کند. کسانی که این سردردها را تجربه کرده‌اند، می‌گویند که در حالت سردرد شدید، انقباض شدیدی را تجربه می‌کنند، طوری که انگار کلاهی دو سایز تنگ‌تر از اندازه خود را به سر کرده‌اند. درد مثل حلقه‌ای اطراف سر را دربرمی‌گیرد و حالتی بسیار شبیه سردردهای میگرنی ایجاد می‌کند. بسیاری از افراد با عود مرتب این‌گونه سردردها، مدت‌های طولانی تحت درمان‌های سردردهای میگرنی قرار می‌گیرند، حال آنکه با یک معاینه و تشخیص صحیح و به‌هنگام از سوی دندانپزشک و درمان اختلال مفصل گیجگاهی - فکی در آنها، سردرد آنها برای همیشه برطرف خواهد شد. یکی از بیماری‌های دیگری که ارتباط عجیبی با مشکل مفصل گیجگاهی فکی دارد، افسردگی است. دیده شده که بسیاری از افرادی که دچار بیماری مفصل گیجگاهی فکی هستند، از افسردگی رنج می‌برند. علت آن دردهای شدید، مزمن و طولانی است که این بیماران تحمل می‌کنند و اغلب آنها علت بیماری و دردهای مزمن خود را نمی‌دانند. تحقیقات نشان داده است که مغز به دنبال تجربه دردهای طولانی‌مدت، فرمان ترشح نوعی عامل شیمیایی را می‌دهد که به افسردگی منجر خواهد شد.
تمام این اطلاعات می‌تواند شما را به نوعی آگاهی درباره اهمیت مفصل گیجگاهی فکی برساند. به عبارتی، اگر شما دردهای مزمن و طولانی‌مدتی را در ناحیه گوش و یا سر خود تجربه می‌کنید، بدون آنکه دلیلی برای آن پیدا شده باشد، لطفا کمی هم به بیماری مفصل گیجگاهی فکی مشکوک شده و در این باره مشورتی با یک دندانپزشک انجام دهید.
● علت چیست و درمان کدام است؟
اگر ضربه‌ای به فک شما وارد شده است، دندان‌قروچه می‌کنید، در سیستم جفت‌گیری دندان‌های شما اختلالی وجود دارد و یا آدم مضطرب و پراسترسی هستید، می‌توانید انتظار داشته باشید که مفصل گیجگاهی فکی شما دچار بیماری باشد. حتی شغل شما ممکن است به‌گونه‌ای باشد که مفصل گیجگاهی فکی شما را تحت فشار قرار دهد. به‌طور مثال اگر به واسطه شغل‌تان، همه روز را پشت کامپیوتر می‌نشینید، ممکن است سر خود را دایما در حالتی نگاه دارید که به مفصل فک‌تان فشار وارد کند.
● درمان چیست؟
اگر بنابر تشخیص دندانپزشک، مسجل شد که مفصل گیجگاهی ـ فکی شما دچار بیماری و التهاب شده است، این بیماری به روش‌های گوناگونی قابل درمان است. دندانپزشک برای شما وسیله‌ای به نام <اسپلینت> خواهد ساخت که به بهبود وضعیت فک شما کمک می‌کند. شما نیز لطفا به کمک یک کیسه آب گرم، مفصل فک خود را تحت حرارت مرطوب، گرم کنید و به فک‌تان استراحت بدهید. آدامس و ناخن نجوید و دندان‌هایتان را روی هم فشار ندهید و در طول مدت درمان از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید. دهان‌تان را به کمترین حد ممکن باز کنید. برای رفع اضطراب و استرس‌تان با یک مشاور یا روانپزشک مشورت کنید و ورزش‌های فک‌تان را انجام بدهید.
● نرمش‌های فک
تمرین‌هایی وجود دارند که می‌توانند به شل شدن عضلات و افزایش حرکت فک کمک کنند. لطفا دقت کنید که این حرکات تنها باید زمانی انجام شوند که در فک خود دردی ندارید یا درد بسیار اندک است. اگر مشکل فکی شما شدید است و درد زیاد و محدودیت حرکت در فک شما دیده می‌شود، لطفا این نرمش‌ها را قطع کرده و تنها به فک‌تان استراحت بدهید:
▪ دو انگشت خود را روی دندان‌های جلوی فک پایین‌تان قرار دهید و فک‌تان را تا جایی که راحت هستید به سمت پایین هدایت کنید. این کار را ده بار انجام دهید.
▪ دست‌تان را زیر چانه‌تان بگذارید و سپس دهان‌تان را به آرامی باز کنید. به کمک دستی که زیر چانه دارید، به آرامی جلوی بازشدن دهان‌تان را بگیرید (۱۰ بار.)
▪ ده بار دهان‌تان را تا جایی که راحت هستید، باز کنید.
▪ بدون آنکه شانه‌تان را بلند کنید، گردن‌تان را به یک طرف خم کنید تا گوش‌تان به شانه‌تان نزدیک شود. این حرکت را ۱۰ بار برای هر طرف تکرار کنید.‌
نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما

انوبانی نی
دره طالقان
ارسباران
سهولان
كليه