صفحه نخست
ارتباط با ما
درباره ما
سامانه SMS
تبليغات
ایمیل
شماره حساب
نقشه سایت
توييتر
فيس بوك
English
جمعه 1 تير 1397
تعداد نمایش:1263
امتیاز: 1 2 3 4 5 6

دوستی و دوستیابی
خواص گياهان

بروزرسانی : جمعه 20 فروردين 1389
نويسنده : ‌ الهه رضائیان    منبع : طرقبه آنلاین
بیماری‌های قلب و عروق
بیماری‌های قلب و عروق به قدری شایع هستند که عامه مردم با علایم آن آشنایی دارند. بسیاری از مردم حالت‌های گوناگونی را که در زندگی روزمره با آن مواجه‌اند به اشتباه به بیماری‌های قلبی عروقی نسبت می‌دهند. به عنوان مثال تنگی نفس که یکی از تظاهرات نارسایی قلب است مشخصه بیماری‌های دیگری مثل چاقی شدید، بیماری‌های ریوی و اضطراب هم هست.


به دلیل وحشت فراگیری که از بیماری‌ قلبی در عموم مردم وجود دارد حتی اشخاصی که از لحاظ قلب و عروق سالم هستند، گاهی علایمی شبیه به بیماری‌های قلبی را بروز می‌دهند که ناشی از نوعی تلقین ذهنی است. این تلقین در اطرافیان و آشنایان و بیمارانی که بیماری قلبی در آنها به اثبات رسیده و به خصوص کسانی که سکته قلبی یا انفارکتوس جدی را تجربه کرده‌اند، اغلب باعث وحشت می‌شود. اینجاست که نگرانی‌ها اوج می‌گیرد و پرسش‌ها شروع می‌شود. آیا قلب من هم گشاد شده؟ من خیلی حرص و جوش می‌خورم، این استرس‌ها قلبم را گشاد می‌کند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها و برطرف کردن نگرانی‌هایتان گفت و گویی با دکتر ارشمیدس صنعتی، متخصص قلب و عروق داشتیم.
●‌‌ آقای دکتر، منظور از گشادی قلب چیست؟
▪‌‌ قلب چهار حفره دارد؛ دو حفره در بالا به نام دهلیز و دو حفره در پایین به نام بطن. قلب را می‌توان به دو قسمت قلب راست و قلب چپ نیز تقسیم کرد. قلب راست خون کم اکسیژن را به ریه‌ها می‌برد و سپس خون اکسیژن‌دار از ریه‌ها به قلب چپ برمی‌گردد و از آنجا به تمام بدن پمپاژ می‌شود. هر کدام از این حفره‌ها ممکن است دچار گشادی بشوند.
● به چه دلیل حفره‌ها گشاد می‌شوند؟
▪ هر کدام از حفره‌ها به دلیل بیماری‌های به خصوصی دچار گشادی می‌شوند ولی گشادی که در میان عوام شناخته شده و مورد بحث است، گشادی بطن چپ است.
● منظورتان این است که بقیه حفره‌ها دچار گشادی نمی‌شوند؟
▪ چرا ولی ما گشادی بطن چپ را بیشتر از بقیه حفره‌ها مد نظر داریم و اصطلاح گشادی قلب را برای آن به کار می‌بریم. این گشادی به نارسایی قلب منجر می‌شود اما بقیه حفره‌ها هم گشاد می‌شوند. به طور مثال دهلیز چپ به دلیل تنگی یا نارسایی دریچه میترال (که بین دو حفره دهلیز و بطن چپ قرار دارد) گشاد می‌شود و یا دهلیز راست قلب که بر اثر تنگی و نارسایی دریچه سه لتی (دریچه‌ای است بین دهلیز و بطن راست) ممکن است دچار گشادی شود. گشادی بطن چپ و بطن راست هم به ترتیب می‌توانند به دلیل نارسایی و تنگی دریچه آئورت و دریچه پولمونر اتفاق بیفتند.
● چرا اگر به مشکلات دریچه‌ای قلب مبتلا شویم حفره‌های قلب‌مان گشاد می‌شوند؟
▪ چون زمانی که قلب دریچه نارسا و ناکارآمد دارد، برای غلبه بر این مشکل خودش مجبور است فعالیت بیشتری بکند. به این معنی که یک فشار مضاعف به عضله قلب وارد می‌شود. قدرت انقباض عضله، افزایش می‌یابد و این فعالیت اضافه سبب می‌شود که رشته‌های عضلانی قلب بعد از مدتی کش بیایند. با ادامه این روند و کش آمدن عضلات قلب، خاصیت انقباض طبیعی قلب افت می‌کند و پمپاژ خون به طور صحیح و درست صورت نمی‌گیرد. در نتیجه خون بیشتری در حفره قلب که دریچه‌اش خراب است، باقی می‌ماند و آن حفره به مرور گشاد می‌شود.
● به غیر از مشکلات دریچه‌ای، دیگر چه عللی موجب گشادی قلب می‌شوند؟
▪ یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که می‌توانیم نام ببریم، بیماری‌های ایسکمی قلب هستند. یعنی بیماری‌هایی که موجب تنگی رگ‌های قلب می‌شوند و خون‌رسانی به عضله قلب را مختل می‌کنند. اگر خون به عضله قلب نرسد، درواقع تغذیه و اکسیژن رسانی به عضله مختل می‌شود و عضله قلب دچار سکته یا انفارکتوس می‌شود.
● این سکته که توضیح دادید چه تاثیری روی گشادی حفره دارد؟
▪ بعد از سکته قلبی در یک کلام عضله قلب در ناحیه سکته از بین می‌رود. خاصیت انقباض خودش را از دست می‌دهد و سفت می‌شود. در اینجا باز هم قلب باید با یک مکانیسم جبرانی به کار خودش ادامه بدهد و باوجود از بین رفتن نسج طبیعی عضله در آن ناحیه، باید وظایف خون‌رسانی را انجام دهد. در نتیجه به دنبال فعالیت مضاعف دچار گشادی می شود.
● در این مثال‌هایی که ذکر کردید، یک نقص و بیماری در قلب وجود داشت. قلب مجبور بود برای جبران، فعالیت اضافه داشته باشد و در نتیجه گشاد می‌شد. آیا بیماری وجود دارد که مستقیما قلب‌مان را گشاد کند؟
▪ بله، قلب در اثر یک سری عوامل ناشناخته ژنتیکی و یا ویروسی دچار گشادی می‌شود. این گشادی به صورت یکنواخت در حفره قلب اتفاق می‌افتد. به این بیماری کاردیومیوپاتی یا درگیری عضله قلب می‌گوییم. علاوه بر مسائل ژنتیک و یک سری ویروس‌ها، این بیماری در اثر عوامل ناشناخته‌ای هم ممکن است به وجود آید. این بیماری عضله قلب را درگیر می‌کند و آن را دچار گشادی می‌کند. هر جا عضله بیشتری داشته باشد، درگیری و گشادی در آن عضله بیشتر اتفاق می‌افتد.
● آیا فشار خون هم می‌تواند به گشادی قلب منجر شود؟
▪ بله فشارخون هم مثل مشکلات دریچه ای و یا تنگی عروق قلبی، با دو مکانیسم می‌تواند در نهایت به گشادی قلب منجر شود. یکی به خاطر اینکه خود عامل فشارخون، مثل سیگار و چربی بالا جزو ریسک‌های به وجود آورنده بیماری‌های ایسکمی یا همان تنگ شدن عروق قلبی است و طی همان مراحلی که گفتیم می‌تواند به گشادی قلب بینجامد.
● مکانیسم دوم چیست؟
▪ فشارخون موجب می‌شود به عضله بطن چپ قلب فشار مزمن وارد شود، یعنی در درازمدت اگر به آن توجه نشده و درمان نشود، سبب گشادی قلب می‌شود.
● آیا به غیر از مواردی که ذکر کردید علل دیگری هم برای بروز گشادی قلب داریم؟
▪ بله، بیماری‌های زیادی هستند که می‌توانند با درگیر کردن دریچه‌های قلب، در نهایت به بروز این مشکل کمک کنند، مثل تب روماتیسمی. بیماری‌های هورمونی هم مثل هیپوتیروئیدی یا کاهش فعالیت غده تیروئید در نهایت به دلایلی به صورت غیرمستقیم می‌توانند موجب گشادی قلب بشوند.
● بیماری‌های کلیوی چطور؟
▪ بیماری‌های کلیوی خود به خود و مستقیم به گشادی قلب منجر نمی‌شوند اما بیماران دیالیزی به دلیل عملکرد نادرست کلیه‌های خود را از دست داده‌اند، تصفیه خون در آنها به درستی انجام نمی‌شود. موادسمی مثل اوره در خون بالا می‌رود و قلب مجبور است بیشتر فعالیت کند، در نتیجه بزرگ و گشاد می‌شود. علاوه بر این، بیماران دیالیزی به مشکل فشارخون هم دچار می‌شوند که موجب گشادی قلب می‌شود.
● حاملگی چه‌طور؟ آیا ممکن است به دلیل حاملگی، قلب گشاد شود؟
▪ در موارد نادری که خوشبختانه درصد خیلی کمی است (۵.۰ در ۱۰۰۰ نفر) به گشادی قلب منجر می‌شود. این افراد در اواخر حاملگی و یا تا شش ماه بعد از وضع حمل، به دلایل ناشناخته که هنوز مشخص نشده به این بیماری مبتلا می‌شوند.
● آیا جنسیت و سن افراد هم در این بیماری موثر است؟
▪ گشادی قلب اگر به دلیل بیماری عضله قلب باشد در هر دو جنس مرد و زن مشابه است. افراد به طور معمول در سنین میانسالی بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. البته از سن نوجوانی، جوانی و میانسالی به دلایل ژنتیک، ویروسی یا همان‌طور که گفتیم به دلایل ناشناخته ممکن است اتفاق بیفتد، اما در مورد گشادی قلب که به دلیل وجود یک بیماری زمینه‌ای مثل تنگی عروق (بیماری‌های ایسکمی) اتفاق می‌افتد، در سنین بالای ۵۰ سال و در آقایان بیشتر دیده می‌شود.
● به چه دلیل؟
▪ چون زمان شیوع بیماری‌های تنگی عروق پیشرفته قلبی از سن ۵۰ سالگی است و آقایان بیشتر به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند. همانطور که پیش از این گفتیم، شایع‌ترین علت گشادی قلب، بیماری‌های ایسکمی (تنگی عروق) هستند.
● روش تشخیص بیماری گشادی حفرات قلب چگونه است؟
▪ اولین راه تشخیصی، معاینه کامل بیمار است. از موارد متوسط تا پیشرفته گشادی قلب با این روش قابل تشخیص است. در موارد خفیف گشادی قلب هم بهترین و موثرترین روش انجام اکو است.
● فردی که دچار گشادی قلب است چه علایمی دارد؟
▪ افرادی که بطن چپ قلب‌شان گشاد است معمولا قادر به فعالیت هستند اما به زودی خسته می‌شوند. دچار تپش و تنگی‌نفس می‌شوند و باید استراحت کنند. اگر بطن راست قلب گشاد شده باشد بیمار اصلا قادر به فعالیت نیست. البته بیماری‌هایی که به گشادی بطن راست منجر می‌شوند، کم هستند.
● آیا می‌توانیم برای پیشگیری از گشادی حفرات قلب اقداماتی بکنیم؟
▪ اگر فردی، زمینه‌های ابتلا به بیماری‌های ذکر شده را که باعث گشادی قلب می‌شوند داشته باشد، می‌توانیم با تغییر روش زندگی و شرایط تغذیه بیمار، روند پیشرفت بیماری را کندتر کنیم. تغذیه متناسب و نوع شیوه زندگی، استراحت خوب و داشتن فعالیت مناسب با سن و سال، به همه افراد کمک می‌کند تا از بروز بیماری‌های قلبی آنها جلوگیری شود.
● درمان گشادی قلب به چه صورت است؟
▪ راه درمان گشادی قلب درمان عامل زمینه‌ساز آن است. اگر علت بیماری مشکلات دریچه‌ای باشد، با رفع مشکل مثلا تعویض دریچه، اقدام به درمان گشادی قلب به صورت غیرمستقیم می‌کنیم. یا اگر مشکل زمینه‌ساز گشادی، ایسکمی (تنگی عروق) باشد، از طریق تجویز دارو، آنژیوپلاستی و به هر حال درمان ایسکمی، در جهت رفع گشادی قلب اقدام می‌کنیم. اما در مورد گشادی قلب به دنبال کاردیومیوپاتی (عضله قلب) اولین راه درمان، استراحت است.در این مورد، درمان قاطعی نداریم و بیمار باید دارودرمانی شود و در صورت موارد پیشرفته‌تر برای پیوند قلب اقدام کنیم.
● یعنی با استراحت می‌شود جلوی انجام پیوند قلب را گرفت؟
▪ خیر، در بیماران مبتلا به مشکلات عضله‌ای قلب (کاردیومیوپاتی) که گشادی قلب رخ می‌دهد، متاسفانه در خیلی مواقع درمان قاطع نداریم. با استراحت، درواقع قلب، فرصتی می‌یابد که خودش را دوباره بسازد. قلب گشاد شده مثل یک اسب خسته است که نیاز دارد با استراحت قوای از دست رفته را بازیابی کند.
● آیا می‌توانیم زودتر از بروز مشکل، آن را کشف و بررسی کنیم؟
▪ بله. همیشه پیشگیری از درمان بهتر است. پرسش خوبی است. اگر والدین در رفتارها و فعالیت‌های اطفال خود دقت کنند، به موقع بیماری تشخیص داده می‌شود و با درمان به موقع آنها، از عوارض بعدی جلوگیری می‌شود. به طور مثال نارسایی قلبی در موارد متوسط تا پیشرفته حتی با معاینه کامل از سوی متخصص اطفال به خوبی قابل تشخیص و درمان است، اما موارد خفیف با درایت پزشک و گزارش صحیح و دقیق والدین تشخیص داده می‌شود.
● والدین به چه موضوعی باید دقت کنند و آن را به پزشک گزارش بدهند؟
▪ گاهی، بچه‌ها حال عمومی خوبی دارند اما در زمان فعالیت و بازی خیلی زودتر از همسن و سالان خود خسته می‌شوند. با کنترل مرتب فرزندانمان، بیماری‌های مادرزادی مثل نارسایی دریچه آئورت را می‌توان زودتر تشخیص داد و درمان کرد.
● خانم باردار چه‌طور؟ آیا کسانی که مشکلات خفیف دریچه‌ای مثل پرولاپس دارند باید قبل از بارداری به متخصص قلب مراجعه کنند؟
▪ آن دسته از خانم‌هایی که می‌دانند پرولاپس دریچه دارند، قبل و حین حاملگی باید بررسی بشوند که آیا این مشکل با نارسایی هم توام است یا نه. اگر هم با نارسایی همراه باشد باید کنترل شود که این افراد در حین زایمان از آنتی‌بیوتیک استفاده کنند تا دریچه آنها دچار عفونت نشود.
● افرادی که نمی‌دانند مشکل دریچه یا هر مشکل قلبی دیگر دارند چه‌طور؟
▪ این دسته از خانم‌های حامله باید میزان فعالیت‌شان را با قبل از حاملگی مقایسه کنند.
اگر به طور واضح این فعالیت‌ها محدود شده باشد و در حین آن تنگی نفس و تپش و درد در ناحیه سینه و بین دو کتف در پشت داشته باشند، باید با متخصص قلب مشورت کنند، چون تغییرات هورمونی در زمان بارداری باعث می‌شود نسج دریچه میترال حالت شل تری پیدا کند. پس بروز یک سری حالات مثل تپش قلب و مقدار کمی تنگی نفس طبیعی است، به شرطی که تفاوت فاحشی بین توانایی فرد در قبل و حین حاملگی وجود نداشته باشد.‌
نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
از بابت مطالب اموزنده بسیار متشکرم
- یاسر

آوران
دیوار گرگان
حسنلو